Koncerty

9 września o godzinie 17.00 w ramach IV Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego odbył się w Chechle koncert organowy. Termin koncertu pięknie zbiegł się z odpustem i stał się uwieńczeniem tego wyjątkowego dla parafii dnia.

Na organach grał młody, ale o ponadprzeciętnym talencie organista: Mateusz Goniowski – student Akademii Muzycznej w Katowicach, mezzosopranem śpiewała Anna Banaś – absolwentka PSM w Gliwicach. Konferansjerkę finezyjnie poprowadził Michał Fiuk.

W programie koncertu znalazły się utwory znane i lubiane, które zdecydowanie wpisały się w kanon dzieł ponadczasowych. Część z nich mieliśmy okazję wysłuchać na koncercie 15 sierpnia. Wówczas wykonywane one były przez sopranistki, z towarzyszeniem zespołu kameralnego. To wyjątkowa szansa, aby w tak niewielkim odstępie czasu móc porównać te same dzieła wykonywane na różnych instrumentach i z różną interpretacją. Repertuar koncertu organowego rozpięty był między średniowieczem – z którego to czasu zabrzmiała hymniczna pieśń „Bogurodzica”, aż po współczesność. Ta szeroka skala czasowa podyktowana została starannością w doborze repertuaru. Dyrektor artystyczny: Roman Hyla czuwał nad tym, aby z przeolbrzymiego skarbca muzyki wybrać takie utwory, które będą w stanie zadowolić chechelską publiczność.

Za piękny koncert serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na kolejny za rok.

I.Ś.

„W hołdzie Maryi”

Dnia 15 sierpnia 2018 r. o godzinie 18.00 odbył się Koncert Muzyki Sakralnej „W hołdzie Maryi” w Parafii  Narodzenia NMP w Chechle, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Niezwykła harmonia dźwięków, muzyki, cudowna przestrzeń modlitwy i  miłości towarzyszyły temu niezwykłemu wydarzeniu.

Kościół parafialny wypełnili czciciele Matki Najświętszej, którzy złożyli hołd Matce Jezusa Chrystusa. Mogliśmy, chociaż na chwilę, zbliżyć się do strumienia prawdziwej sztuki i być bliżej Boga i Jego Matki.

Doznane, dzięki artystom, cudowne przeżycia wzbogaciły nas wewnętrznie, bo „choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeśli nie nosimy go w sobie”.

Swoją obecnością zaszczycił nas Jego Ekscelencja Ks. dr Piotr Skucha wraz z ks. kapelanem Piotrem Nogą oraz kapłani z sąsiednich parafii.

Wykonawcami koncertu byli następujący artyści:

Kamila Mędrek – Żurek ( sopran)

Aleksandra Sotnicka ( sopran)

Tadeusz Kuźniar ( I skrzypce)

Mirella Fuhrmann ( I skrzypce)

Magdalena Rutkowska ( II skrzypce)

Elzbieta Pałka ( II skrzypce)

Andrzej Zacny ( altówka)

Renata Gąsiorek ( wiolonczela)

Andrzej Kalarus ( kontrabas)

Izabela Świtalska (organy i konferansjer)

Ks. Dziekan Marek Szeląg-organizator i inicjator koncertu.

Na program złożyły się utwory:

1. 1. Pergolesi, Stabat Mater
  2. 2. Schubert, Ave Maria
  3. 3. W. A. Mozart, Agnus Dei
  4. 4. W.A. Mozart, Ave Verum
  5. 5. P. Mascagni, Ave Maria (skrzypce + kontrabas)
  6. 6. V. Bellini, Angiol di pace
  7. 7. Frisina, Stabat Mater
  8. 8. A. Weber, Pie Jesu
  9. 9. Caccini, Ave Maria
  10. 10. Donizetti, Ave Maria (kontrabas)
  11. 11. Lorenc, Ave Maria
  12. 12. A. Vivaldi, Laudamus te

Prawdziwa uczta duchowa, której byliśmy uczestnikami, na długo zapadnie w naszych sercach i w  pamięci.

1. B. Kliś
  2. M. Palska

ikon

Muzycy na co dzień grający m.in. w zespołach „Feel”, „De Press” czy „Armia” oraz soliści muzyki rozrywkowej wystąpili w Chechle z koncertem kolęd. Jednym ze śpiewających był ks. Adrian Piętka z Sosnowca.