Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane przez przeglądarkę na dysku twardym użytkownika w celu ułatwienia poruszania się po witrynie oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Istnieje możliwość zablokowania zapisywania plików cookies poprzez odpowiednią konfigurację przeglądarki internetowej, jednak blokada ta może spowodować niepoprawne działanie niektórych funkcji w serwisie. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej na blokowanie zapisu cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.  Więcej o "cookies"
 

1. Trzecia niedziela Adwentu przypomina nam o radości. Oczekujemy razem z Niepokalaną Maryją i ze św. Janem Chrzcicielem na spełnienie się wielkich obietnic. Zbawienie całego świata jest bliskie. 

 

2. Trzeci tydzień Adwentu to czas szczególnej modlitwy o chrześcijańskie życie rodzin. Codziennie będziemy polecać Panu Bogu rodziny naszej parafii, aby rozwijało się w nich życie wiary. 

 

3. W tym tygodniu już ostatnia okazja, aby uczestniczyć we Mszy Świętej roratnej o godz. 17:00 wyjątek poniedziałek. i wtorek. 

 

4. Za tydzień, w czwartą niedzielę Adwentu, przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Msze Święte będą odprawiane do godz. (8 i 11...).Nie ma Mszy św. o godz 16°°, gdyż zasiądziemy do wigilijnego stołu. 

 

5. Zachęcam, aby jak najlepiej przygotować się duchowo do nadchodzących świąt. Spowiedz  w poniedziałek w Cieślinie , a we wtorek w Jaroszowcu. Nie odkładajmy sakramentu pokuty na ostatni dzień. 

 

6. Wieczerzę wigilijną postarajmy się przygotować wcześniej, ale do stołu zasiądźmy tradycyjnie 24 grudnia wieczorem. W Wigilię, zwłaszcza, gdy przypada w niedzielę, nie  obowiązuje post. Warto jednak zachować tradycję i ograniczyć ilość i jakość spożywanych w  tym dniu pokarmów. 

 

7. Na Mszę Świętą — Pasterkę — w noc Bożego Narodzenia zapraszam o godz. (24:00.), a w dzień Bożego Narodzenia na godz. 8:00, 11:00 i 16:00 

 

8. Do sprzątania Kościoła a także otoczenia zapraszam w czwartek na godz. 900 Jak wiele jest do zrobienia to przecież wiemy przygotowując nasze domy na tę szczególną uroczystość, a cóż dopiero gdy pomyślimy o Domu Bożym. Potrzebna jest każda para rąk tak męskich jak i żeńskich. Zauważmy iż posprzątania wymaga także otoczenie kościoła. 

 

9.. Otaczamy naszymi modlitwami solenizantów i jubilatów tego tygodnia wraz z ich rodzinami. 

 

10. Msze św. Prasa. Ofiary na prace konserwatorskie przy elewacji kościoła: Jolanta i Andrzej Wójcik, Juliusz i Janina Sierka, Władysława i Henryk Ładoń. 

 

 

-----------------------------------------------------------------------

 

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O WZAJEMNY SZACUNEK I KULTURĘ W DEBACIE PUBLICZNEJ 

Od pewnego czasu — tak w debacie publicznej, jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich a nawet w życiu rodzinnym — daje się zauważyć wśród Polaków niepokojący wzrost napięcia społecznego i brak szacunku dla osób o innych poglądach. Towarzyszy temu brutalizacja języka, jak również pojawiające się groźby i zachowania agresywne. 

W naturze demokratycznego państwa leży owszem dyskusja, spór i wymiana poglądów. Różnice opinii i różne wizje polityczne, ekonomiczne czy społeczne stanowią o bogactwie oraz intelektualnym potencjale naszego społeczeństwa. Różnice i spory nie mogą jednak nigdy prowadzić do poniżania drugiej osoby i traktowania jej bez szacunku. Dlatego — mając również świadomość możliwości prowokacji, w celu zniekształcania prawdziwego obrazu naszego społeczeństwa oraz zaognienia sporów — trzeba jednoznacznie potępić wszelkie akty przemocy, skierowane przeciw oponentom politycznym, przedstawicielom innych wyznań, religii oraz innych narodów. Polska jest naszym domem. Jest domem tych, którzy — szanując panujące tu prawa i zwyczaje — pragną budować swój byt i poczucie stabilności w przyjaźni i zgodzie. 

Trzeba ponadto potępić wszelkie przejawy braku poszanowania najwyższych urzędów Rzeczypospolitej i pełniących je osób. Różnice w poglądach nie mogą przysłonić ich demokratycznego mandatu społecznego i nigdy nie usprawiedliwiają używania innych niż parlamentarnych sposobów dyskusji. Zawsze kiedy brat występował przeciw bratu, a Polak przeciw Polakowi, cierpiała na tym nasza jedność i nasza niepodległość. U progu Świąt Bożego Narodzenia, w rozpoczętym właśnie roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości, zwracam się do wszystkich Rodaków z gorącym apelem o szerzenie pokoju w naszym społeczeństwie. Pokój można osiągnąć tylko wtedy, gdy każdy sam zaczyna się nawracać, wyrzekając się nienawiści i uprzedzeń. Chrystus wzywa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół!" (Mt 5,43). My nie mamy być dla siebie nieprzyjaciółmi, ponieważ — nawet wtedy, gdy myślimy inaczej — jesteśmy braćmi. 

Święty Jan Paweł II mówił w 1983 roku podczas „polskiej Wigilii" w Watykanie: „nasza polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania. Opłatek to jest chleb pojednania [...1. Jeżeli Bóg jedna się z nami, to ja — człowiek muszę pojednać się ze swoim bratem. Łamiemy się tym opłatkiem z różnymi ludźmi, czasem bardzo nam bliskimi, z którymi nas wiele łączy, ale czasem także to i owo dzieli. I łamiemy się z ludźmi dalekimi, z którymi nas łączy mało [...j W tym opłatku stajemy się bratem i siostrą. Braćmi i siostrami, tak jak Bóg nas widzi". 

Niech zbliżający się szybko czas Bożego Narodzenia będzie momentem refleksji nad dobrem, które stało się naszym udziałem w mijającym roku. Niech będzie czasem uspokojenia emocji i podjęcia racjonalnych decyzji odnośnie do sposobu prowadzenia debaty publicznej w najbliższych miesiącach, dla dobra przyszłych pokoleń i dla dobra naszej Ojczyzny — Polski. 

+Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) 

Warszawa, 13 grudnia 2017 r.