OBJAWIENIE PAŃSKIE 6 stycznia 2020

1. Uroczystość Objawienia Pańskiego u nas tradycyjnie nazywana jest świętem Trzech Króli. Obchodzimy ją w Kościele już od IV wieku. Głosi ona, że Syn Boży posłany przez Ojca na świat objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu jest znakiem, że Chrystus przyniósł zbawienie całemu światu. To kolejna, wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnej komunii z Bogiem i innymi, do przypomnienia sobie naszego chrześcijańskiego obowiązku, iż osobistym przykładem autentycznej wiary mamy pociągać innych do Pana Boga.

2. Podczas Mszy Świętej błogosławimy kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak Mędrcy ze Wschodu, tak i my szukamy Chrystusa i radujemy się z jego odnalezienia. Napis: C+M+B 2020 oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat i stanowi świadectwo naszej wiary wobec innych. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego, polskiego zwyczaju.

3. Dziś przypada Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki, modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i misyjne, także z naszej parafii, aby dobra nowina przyniesiona przez Pana Jezusa – Wcielone Słowo Boże – skutecznie dotarła na wszystkie krańce świata. Zebrane dzisiaj ofiary przeznaczone są na krajowy Fundusz Misyjny. Zadbajmy, aby przy tej okazji nasze dzieci poczuły się do obowiązku niesienia pomocy rówieśnikom przez modlitwę i wsparcie materialne. Niech także one staną się misjonarzami miłości i pokoju wśród najbliższych: w rodzinie i w gronie kolegów, koleżanek.

4. W niedzielę 12 stycznia przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa. Zastanowimy się też nad własnym chrztem i powołaniem do zbawienia. Może warto przypomnieć sobie datę i miejsce naszego chrztu, aby zdać sobie sprawę, że poprzez własny chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi, że rozpoczęła się wtedy komunia z Panem Bogiem, o której mam świadczyć własnym życiem wobec innych.

5. W naszej parafii trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Przeżyjmy je w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem.