Prasa katolicka

NIEDZIELA:

1. Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! O. Jerzemu Tomzińskiemu – paulinowi z Jasnej Góry, który kończy właśnie 100 lat możemy zazdrościć głębokiej wiary, poczucia humoru, skromności i dobroci serca, a także pięknego życia.

2. Kochamy Cie, Polsko! 11 listopada2018 r. łączyło nas nie tylko śpiewanie hymnu i biało-czerwone sztandary, ale także rajdy i spływy kajakowe, wąsy a la Piłsudski i torty z biało-czerwonym lukrem – wszystko dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości.

3. Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy. Wobec zagrożeń płynących ze świata, który chce usunąć Jezusa z życia społeczności i jednostek, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odnówmy swoje oddanie słowami: „Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy”.

„Śląsk” klasycznie, patriotycznie i ludowo. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który kojarzy się przede wszystkim z „Karolinką”, krakowiakami i tańcami podhalańskimi, z powodzeniem wykonuje wielkie dzieła muzyki klasycznej. O możliwościach zespołu mówi dyrektor Zbigniew Cierniak.

„Gość niedzielny”:

1. Bezpłatny dodatek – kalendarz ścienny na rok 2019.

2. O Jezusie Chrystusie, Królu królów, który stał się pokornym Sługą Jahwe.

3. Głos w dyskusji o szczepionkach – pomagają czy szkodzą?

„Mały Gość”:

1. Lampion na tegoroczne Roraty.

2. O Duchu Świętym – jak rozpoznać i wykorzystać sygnały, które codziennie nam wysyła.

3. O św. Mikołaju – czy był prawdziwy, czy zmyślony i co na to naukowcy?

ZAPRASZAMY DO LEKTURY 48. NUMERU „NIEDZIELI" NA 2 GRUDNIA 2018 R.

WYDANIE OGÓLNOPOLSKIE PROPONUJE:

W mocy Bożego Ducha W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który będziemy przeżywać pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha". Jest on drugą częścią dwuletniego cyklu duszpasterskiego poświęconego sakramentowi bierzmowania.

Idę po śmierć, idę po życie Ks. Piotr Pawlukiewicz to jeden z najbardziej znanych polskich rekolekcjonistów. Na spotkania z nim przychodzą wielkie rzesze wiernych. Znany jest również z niedzielnych kazań podczas Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio. W wyjątkowym wywiadzie ks. Pawlukiewicz opowiada o swojej chorobie, o tym, jak przygotować się na śmierć, i dlaczego warto dążyć do świętości.

List premiera Mateusza Morawieckiego do Pań z Kół Gospodyń Wiejskich Czcigodne Panie, Kobiety Gospodarne, Kobiety Wyjątkowe „Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? —zastanawiał się prawie pięćset lat temu wielki polski patriota Jan Kochanowski, a jego pytanie jest nadal aktualne. Dziś bowiem również nie sposób przecenić roli mieszkańców wsi w wielkim dziele, jakim było zachowanie i pielęgnowanie polskiego ducha i polskich tradycji, zwłaszcza w trudnych czasach zaborów i burz dziejowych, których nie szczędził polskiej ziemi XX wiek" — napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do Pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Najlepszym podziękowaniem dla ciężkiej pracy Kobiet Wyjątkowych jest uchwalona z inicjatywy rządu ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich.Antoni Kępiński wygrał z czasem Gdy wybierał kierunek studiów, przez pewien czas brał pod uwagę studiowanie teologii na UJ, ale dość szybko zdecydował się na medycynę. W tym roku mija 100 lat od narodzin wybitnego polskiego psychiatry prof. Antoniego Kępińskiego. Z tej okazji publikujemy wywiad z autorką książki „Antoni Kępiński. Gra z czasem". Poznajemy sylwetkę wybitnego lekarza, który nad chorymi pochylał się nie tylko z wiedzą, ale i z ogromnym szacunkiem i miłością.

MYŚLI NA NIEDZIELĘ 2 GRUDNIA 2018 —I NIEDZIELA ADWENTU

Oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa

Czytanie fragmentu Ewangelii według św. Łukasza poprzedza wspólne wołanie: „Okaż nam, Panie, łaskę swoją i daj nam zbawienie". Wyraża niezachwianą nadzieję na nowy zbawczy czyn Boga, zapowiadany przez Jezusa na krótko przed Jego męką i śmiercią. Towarzyszyć mu będą niezwykłe zjawiska kosmiczne i lęk przed sprawiedliwym sądem Bożym. Przerażenie nie dotyczy jednak tych, którzy wyznając Jezusa Chrystusa i żyjąc zgodnie z Ewangelią, rozpoznają w Nim Pana i Zbawiciela świata. Jezus zapewnia swoich uczniów: „gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie" (ks. prof. Waldemar Chrostowski).

Rok kościelny rozpoczyna się w Ewangelii od skierowania naszej uwagi na drugie przyjście Chrystusa. Uczy nas to niecodziennego spojrzenia: łączenia w jedno Bożego Narodzenia jako pierwszego przyjścia Chrystusa oraz Sądu Ostatecznego — Jego drugiego przyjścia (Hans Urs Von Balthasar).