Prasa katolicka

„Niedziela”

1. W Tygodniu Modlitw o Powołania – sylwetki niezwykłych ludzi Kościoła.

2. O św. Matce Teresie z Kalkuty opowiada bliski kuzyn świętej. Tekst nosi tytuł „Moja ciocia – święta Matka Teresa”.

3. Błogosławił małżeństwu Kamila Stocha, razem z Matką Teresą z Kalkuty organizował misje w Indiach, ale jego miejscem na ziemi byłą Tanzania – tam zostawił najwięcej energii i miłości – polski zakonnik, salwatorianin – ks. Andrzej Urbański, nie bez powodu nazywany był „Bożym zapaleńcem”.

4. O kapłanie, którego życiorys mógłby stać się filmowym scenariuszem.

5. W rocznicę objawień w Fatimie „Niedziela” pyta współczesnych ludzi o to, jak rozumieją przesłanie z Fatimy. Dla przypomnienia redakcja podaje „Fatimski zestaw ratunkowy” - może czas najwyższy go rozpakować.

6. Parafie nie mają problemu z przygotowaniem do I Komunii św. dzieci z rodzin wierzących. Jednak w naszych wspólnotach, zwłaszcza tych miejskich, coraz więcej jest dzieci z rodzin, które prawie w ogóle do kościoła nie chodzą. O tym nowym zjawisku i sposobach jego rozwiązania można przeczytać w tekście „Dla początkujących i zaawansowanych”.

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym”:

1. O tajemnicach fatimskich. Czy wszystkie zawarte w nich zapowiedzi się spełniły?

2. Rozmowa z ks. Wojciechem Węgrzyniakiem o tym, jakich księży potrzebuje współczesny Kościół;

3. O tym, co robił Breżniew w dniu zamachu na Jana Pawła II;

„Niedziela”

1. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. 5 maja odbędzie się III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W związku z tym proponujemy lekturę tekstu pt. „Z Biblią na Ty”, czyli jak czytać Pismo Święte tak, by zmieniało nasze życie, by stawało się dla nas inspiracją i źródłem szukania odpowiedzi na najtrudniejsze życiowe pytania. O tym opowiadają m.in. aktorka Dominika Chorosińska, dziennikarze Witold Casetti i Przemysław Babiarz oraz Dariusz Basiński z kabaretu „Mumio”.

2. Przed wizytą Papieża w Bułgarii i Macedonii Północnej „Papież Franciszek w morzu prawosławia”. Nim oczy całego świata zwrócą się ku Bułgarii, warto wiedzieć jak wygląda sytuacja Kościoła katolickiego w tym kraju i jego współistnienie z innymi Kościołami chrześcijańskimi. Pokażemy też miejsca, które odwiedzi następca św. Piotra i przyjrzymy się problemom, z jakimi zetknie się Ojciec Święty. O tym, że w Macedonii Północnej „Czekają na Papieża” przekonuje nas bp Kiro Stojanow, jedyny biskup katolicki w tym kraju. A Wojciech Tyciński, ambasador RP w Macedonii Północnej poprowadzi nas „Po śladach św. Matki Teresy z Kalkuty”, która urodziła siew stolicy tego kraju – w Skopje.

3. Majowe na przedmieściach – czy nabożeństwa majowe, tak charakterystyczne dla polskiej religijności, są nadal odmawiane? Czy ludzie ciągle spotykają się przy wiejskich kapliczkach? A jak wygląda sytuacja w miastach, zwłaszcza tych dużych? O tęsknocie za majowymi, a także o tym, jak budują one lokalne wspólnoty i zbliżają ludzi opowiadają nam czytelnicy od Gdańska po przedmieścia Wrocławia.

4. Zejść z balkonów, otworzyć klatki – Rozmowa z ks. Krzysztofem Pawliną, rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Joanneum w Warszawie, inicjatorem jedynej w Polsce Szkoły Duszpasterzy Młodzieży. W rozmowie próba odpowiedzi na pytania: jak trafić do współczesnego młodego człowieka i jak pomóc mu w znalezieniu drogi do Boga. Wreszcie, jak powinni mówić księżom, by młodzież chciała ich słuchać.

W „Gościu Niedzielnym”:

1. Na czym polega prawdziwy kult Matki Bożej?

2. O tym, dlaczego dobry katolik powinien być patriotą.

3. Reportaż o kościółku Quo Vadis w Rzymie.