Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane przez przeglądarkę na dysku twardym użytkownika w celu ułatwienia poruszania się po witrynie oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Istnieje możliwość zablokowania zapisywania plików cookies poprzez odpowiednią konfigurację przeglądarki internetowej, jednak blokada ta może spowodować niepoprawne działanie niektórych funkcji w serwisie. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej na blokowanie zapisu cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.  Więcej o "cookies"
 

    „Moje Ewangelie” Erica-Emanuela Schmitta wydane nakładem wydawnictwa „Znak” w 2006 roku to dwie, niezwykłe opowieści, pisane przez człowieka wnikliwie poszukującego odpowiedzi na pytania dotyczące chrześcijaństwa i osoby Jezusa.

      W pierwszej części narratorem jest sam Chrystus, który odkrywa swoje Bóstwo, rezygnuje z życia typowo ludzkiego, aby głosić Królestwo Boże. Noc w Ogrodzie Oliwnym przedstawiona jest z perspektywy człowieka, który boi się, że ból i strach staną się przeszkodą w wypełnieniu Bożego planu zbawienia. W zupełnie zaskakujący sposób zostaje przedstawiona postać Judasza – ucznia o niezłomnej wierze w Boskość swojego Nauczyciela.

      Druga część „Ewangelia według Piłata” to historia rozterek sumienia uciszanego przez rzeczowe tłumaczenie podjętych działań względami „wyższymi” jak obowiązujące prawo, wina skazańca, teorie spiskowe. Jest również próbą odpowiedzi na pytanie „Kim był ukrzyżowany Jezus?” Dlaczego, mimo że umarł, kult jego osoby jest wciąż żywy i rozrasta się? Autor wykazał się niezwykłą błyskotliwością wkładając w usta Piłata szereg racjonalnych wytłumaczeń, co stało się z ciałem Jezusa po śmierci.

      Sam autor pisze w przemowie: „Zatytułowałem te dwa teksty „Moje Ewangelie”, by zaznaczyć, że nie przekazuję w nich żadnej prawdy, a tym bardziej „jedynej prawdy”, historycznej czy teologicznej, a tylko moją bardzo subiektywną wizję wydarzeń... […] Tak jak już […] mówiłem, wolę gmatwać tajemnice, niż je wyjaśniać. Kiedy bowiem tajemnica zostaje rozwikłana, przestaje być tajemnicą i nie skłania już do myślenia.”

       Według mnie lektura ta jest szczególnie polecana przed Wielkim Postem, ponieważ opisuje: „Wcielenie Syna Bożego. Zmartwychwstanie. Dwa filary chrześcijaństwa. Dwie części tej książki” oraz ukazuje Chrystusa od bardzo ludzkiej strony, a zarazem wyraźnie podkreśla Jego Boskość. Mobilizuje do myślenia.

                                                                                                                   I.Ś