Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane przez przeglądarkę na dysku twardym użytkownika w celu ułatwienia poruszania się po witrynie oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Istnieje możliwość zablokowania zapisywania plików cookies poprzez odpowiednią konfigurację przeglądarki internetowej, jednak blokada ta może spowodować niepoprawne działanie niektórych funkcji w serwisie. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej na blokowanie zapisu cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.  Więcej o "cookies"
 

          Z dumą ogłaszamy, że Parafia w Chechle otrzymała wyróżnienie w diecezjalnym konkursie literacko-historycznym „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia”.

          Konkurs został ogłoszony na wiosnę 2018 roku i miał na celu zebranie i zgromadzenie wspomnień o ludziach walczących za Ojczyznę. Do Kurii w Sosnowcu napłynęło około 150 prac. Szkic literacki, który został wysłany z naszej parafii na konkurs dotyczył czasów II wojny światowej - konkretnie pacyfikacji Błojca oraz czasów powojennych. Został wydrukowany w publikacji książkowej „Szkice pamięci. Rodzinna katecheza niepodległościowa” wydanej z polecenia biskupa sosnowieckiego ks. dr. Grzegorza Kaszaka.

          Nazwiska wielu osób, które ofiarnie poświęcały się, aby walczyć o wolność, nigdy nie zostały zapisane na kartach żadnej książki. Historycy swoją uwagę koncentrują najczęściej na dowódcach lub osobach, które uczestniczyły w spektakularnych, wielkich akcjach. A przecież trud wojennej codzienności i dramatów rodzinnych ponosili zwykli ludzie, o nazwiskach, które znamy, ponieważ ci ludzie lub ich potomkowie żyją wśród nas. Wojna nie ominęła Chechła. Jej potworne piętno mocno odcisnęło się na mieszkańcach naszej miejscowości. Do dzisiaj na wspomnienie tamtych wydarzeń w oczach świadków pojawiają się łzy. Dlatego właśnie został ogłoszony tenże konkurs diecezjalny, aby utrwalić czyny i nazwiska wielkich osób, które zostały pominięte przez skrybów.

            A może warto kontynuować rozpoczęte dzieło i w setną rocznicę odzyskania niepodległości spisać wszystkie wspomnienia naszych parafian, aby nie zaginęły w mrokach niepamięci?

                                                                                I.Ś.