DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Pan Jezus wyraźnie mówi o sobie: Ja Jestem Chlebem Żywym. Podczas każdej Mszy Świętej odkrywamy na nowo tę prawdę. Nie chodzi tylko o uznanie cudownej obecności Ciała Chrystusa w konsekrowanym chlebie, ale o to, by tym chlebem karmić się na co dzień, bo "kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki".

2. W środę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto nakazane i dlatego Msze Świete będą sprawowane w porządku niedzielnym. Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Ją Bóg. Tego dnia będziemy mieli możliwość wysłuchania jednych z najpiękniejszych utworów muzyki sakralnej podczas wieczornego koncertu, który będzie nie tylko wspaniałym przeżyciem artystycznym, ale i modlitwą. Dodam, że zaszczyci nas swoją obecością ks. bp Piotr Skucha.

3. Także 15 sierpnia wspominamy rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku - "cudu nad Wisłą" - i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

4. Zaproszenie na dożynki.

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA

Umiłowani Diecezjanie!

Pismo Święte wielokrotnie zachęca do tego, by człowiek okazywał wdzięczność Panu Bogu. W Liście do Kolosan czytamy: I bądźcie wdzięczni! (Kol 3,15). Ważność nakazów zapisanych w Biblii podkreślał szesnastowieczny mistrz życia duchowego Święty Ignacy Loyola. W jego tekstach znajdujemy następujące stwierdzenie: Kiedy się to rozważa w obliczu Jego Boskiej dobroci, to wśród wszelkich wyobrażalnych niegodziwości i grzechów niewdzięczności należy do najbardziej obrzydliwych rzeczy wobec naszego Stwórcy i Boga i wobec stworzeń.

Wykorzystujmy więc każdą okazję, by okazywą naszą wdzięczność wobec Pana Boga za otrzymane dobrodziejstwa. Taką znakomitą sposobnością są wpisujące się od wieków w piękną tradycję ludową dożynki.

Tegoroczne Diecezjalno-Powiatowo-Gminne Dożynki odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia na Podzamczu w Ogrodzieńcu. Głównym punktem uroczystości będzie dziękczynna Eucharystia, która zostanie odprawiona o godzinie 15.00 w Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu. Poprzedzi ją konkurs na najpiękniejszy wieniec dozynkowy z elementami patriotycznymi, który rozpocznie sie o godzinie 14.30. po zakończeniu Mszy Świętej, około godziny 16.00 nastąpi przejście korowodu dozynkowego na teren Zamku w Ogrodzieńcu, gdzie odbędzie sie tradycyjny obrzęd dozynkowy. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", którego koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

Bardzo serdecznie zapraszam rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, działkowców, a także pozostałych diecezja; wszystkich, którzy pragną okazać wdzięczność Panu Bogu za tegoroczne plony i podziękować spracowanym rolnikom za ich trud oraz prosić Stwórcę o błogosławieństwo na przyszły rok. Mam nadzieję, że nie zabraknie wspaniałych wieńców dożynkowych i pachnących bochnów chleba upieczonych z nowego ziarna.

Z pasterskim błogosławieństwem

Wasz Biskup

+Grzegorz

5. Maryi wniebowziętej polecamy jubilatów i solenizantów całego tygodnia.

6. Zapowiedzi:

1. Klaudia Marzec i Marcin Grzanka - par. Rodaki zap II

2. Magdalena Musiorska i Paweł Pytka - par. św. Michała Archanioła Warszawa zap II

3. Łukasz Guzik i Marta Załusińska - par. św. Katarzyny Spytkowice zap. I

4. Staszkiewicz Jagoda i Krystian Sierka - zap. I

7. Podziękowania za prace przy parafii: Joanna i Dariusz Bożek, Mikoś Wiktor, Michał Dróżdż, Halina Gliwińska, Zenobia Ładoń, Barbara Kulik. Ofiary na prace konserwatorskie przy elewacji kościoła złożyli: Kamila i Paweł Stasiak, Maria i Andrzej Krawczyk, Zenona i Eugeniusz Wesołowscy. Dzisiaj także składam serdeczne podziękowania rodzinom, które przyjęły pielgrzymów oraz Magdalenie Pałka za wykonanie plakatów na środowy koncert.

W TYM TYGODNIU PATRONUJA NAM:

14 VIII - św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), polski franciszkanin, apostoł Niepokalanej, męczennik w Auschwitz

17 VIII - św. Jacek (ok. 1200-1258), jeden z pierwszych polskich dominikanów, misjonarz na Rusi.