Rozumiejąc potrzeby społeczności lokalnej, a szczególnie biorąc pod uwagę możliwość pomocy dzieciom, osobom ubogim i starszym z naszej parafii oraz uwzględniając niegasnącą troskę księdza Marka Szeląga w kwestii osób potrzebujących wsparcia, zrodziła się idea reaktywacji parafialnego zespołu Caritas.

„Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny“, słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego stały się motywem przewodnim dla naszego zespołu Caritas.

Początkiem pomysłów działalności zespołu było pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbyło się 10.09.2017r. Od tego dnia istnieje cykliczny system spotkań zespołu z udziałem księdza proboszcza Marka Szeląga, na plebanii, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Wyznacznikiem działalności parafialnego zespołu Caritas stało się nie tylko udzielanie pomocy osobom potrzebującym, ale przede wszystkim wewnętrzny kalendarz, określający zadania zespołu Caritas na poszczególne kwartały w 2017 i 2018 roku.

Działania zespołu są uzupełniane przez akcje, wyznaczone przez Diecezjalny Zespół Caritas. W 2017 roku były to: „Kromka chleba dla sąsiada“, „Tytka żywnościowa“, „Świeca Caritas na stół wigilijny“, a w nowym już 2018 roku talony żywnościowe oraz chlebek wielkanocny. Aktualnie w skład parafialnego zespołu Caritas wchodzi 8 osób, którym nieobojętna jest sytuacja materialna, ale i duchowa mieszkańców naszej parafii.

Jednym z ważniejszych czynów zespołu, było zebranie środków pieniężnych od ofiarodawców, szczodrych mieszkańców naszej parafii. Uzyskane podczas przebiegu tych działań środki pieniężne, posłużyły zakupieniu odzieży i obuwia zimowego, dzieciom najbardziej potrzebującym. Podobne przedsięwzięcie odbyło się wiosną, aby zaopatrzyć dzieci w odpowiednią garderobę sezonową.

Uwzględniając rozwój duchowy, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu zostały rozdane parafianom po zakończeniu wszystkich mszy świętych, kartki z 16 sposobami na zbliżenie się do Boga, których wdrożenie we własne życie, może uczynić je pełniejszym i piękniejszym.

Zapraszamy do czynnego włączenia się w pomoc najbardziej potrzebującym.

Zespół "Caritas"