Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a jednocześnie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, stało się w tym roku dniem wyjątkowym. Mimo chłodu, którym przywitał nas poranek, serca rozgrzane były modlitwą, słowem i muzyką.

Gościem w naszej parafii była wspaniała sopranistka Agnieszka Zabrzeska, która rozpoczęła uroczystość minirecitalem, w którym znalazły się utwory „Ave Maria” różnych mistrzów, m.in. Gomeza, Saint-Saensa, Cacciniego, Lorenca. To była wyjątkowa uczta dla ducha, ale również godne uczczenie Najświętszej Maryi Panny. Pozdrowienie anielskie wybrzmiało wielokrotnie w wezwaniu wielbiącym Maryję, a jednocześnie w najpiękniejszych w historii świata słowach skierowanych do kobiety: Zdrowaś, piękna, łaski pełna Maryjo, Bóg jest z Tobą!

Ave Maria jest niewątpliwie najczęściej, najchętniej i najliczniej opracowywanym tekstem religijnym poza częściami stałymi Mszy Świętej. Modlitwa ta stała się inspiracją dla wielu artystów na przestrzeni wieków.

Na uroczystą Liturgię o godzinie 11.00, celebrowaną przez ks. kanonika Marka Szeląga, przybyło wiele znamienitych osób, w tym przedstawiciele lokalnych władz, środowiska, szkoły i różnych instytucji. Oczywiście nie zabrakło również parafian. W czasie Mszy Świętej śpiewał i grał zespół „Ad Dei Gloriam” oraz chór parafialny. Solowe pieśni wykonała również Agnieszka Zabrzeska. Podniosłe kazanie, o patriotycznym wydźwięku wygłosił ks. Marek Szeląg.

To była przepiękna Liturgia, wypełniona wspólną modlitwą oraz przekonaniem, że nikt nie ochroni lepiej naszej Ojczyzny niż Maryja – jej Królowa i Matka.

I.Ś.