Jak mamy oczekiwać na święta Bożego Narodzenia?

Trzeba czuwać. Co to znaczy czuwać?

Pewna dziewczynka mówiła, że czuwać – to nie spać.

Czuwała i nie spała

z boku na bok się przewracała,

kołdrę na ziemię zrzucała

- dziadka denerwowała.

Bo trzeba spać -

kto nie jest wyspany,

chodzi jak pantofel przydeptany.

Czuwać – to uważać. Pamiętać i czekać.

Czuwa ten, kto pamiętam żeby rano i wieczorem odmówić pacierz. Kto czuwa, pamięta o Mszy Świętej w niedzielę, o lekcji religii. Kto czuwa, ten uważa, żeby nie kłamać, nie trzaskać drzwiami, żeby w jego życiu nie było niczego niedobrego.

[…]

Przede wszystkim jednak czuwa ten, kto czeka na spotkanie z Panem Jezusem.

Ks. Jan Twardowski, Nowe patyki i patyczki. O czuwaniu.