"Niedziela":

Temat numeru: Polak przy konfesjonale

Tematem numeru jest spowiedź – często uważana za trudną i traumatyczną. Ale spowiedź to nie tylko wyznanie listy grzechów i pokuta, to także uporządkowanie relacji: przebaczanie bliźnim i pojednanie się z nimi – o czym pisze ks. Jarosław Grabowski w artykule „Najpierw się pojednaj”. Niektórzy całymi latami unikają spowiedzi, bo uważają, że nie mają grzechów lub nie chcą odkrywać spraw osobistych. Na te wątpliwości odpowiada ks. Krzysztof Podstawka w artykule „Spowiedź, jak to (nie)łatwo powiedzieć”. Dlaczego warto przełamać wewnętrzne opory przed spowiedzią wyjaśnia ks. Tadeusz Bijata w wywiadzie „Nie bój się spowiedzi”. Autorem wywiadu jest ks. Mariusz Frukacz.

Dlaczego Europa odrzuca chrześcijańskie korzenie? Na pytania ks. Jarosława Grabowskiego – redaktora naczelnego „Niedzieli” dotyczące duchowego upadku Europy odpowiada kard. Robert Sarah – prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kardynał uważa, że przyczyną duchowego upadku Zachodu jest obojętność. Dziś trzeba odnaleźć wiarę jako dar Boga i otworzyć nasze serce na ten dar. Tytuł wywiadu: „To my, ludzie, wyrzuciliśmy Boga z Europy”.

Spojrzenie na przeczystą Maryję zaprasza nas do czegoś jeszcze piękniejszego – pisze Wincenty Łaszewski w artykule „Niepokalana – nasz ideał”. Maryja Niepokalana jest wezwaniem, by nie grzeszyć i nie pokalać się grzechem.

W latach komunizmu Kościół Katolicki w Czechosłowacji doświadczył brutalnych prześladowań. O Polakach, którzy przerzucali przez granicę Biblie i różańce pisze Maria Fortuna-Sudor w artykule „Boży przemytnicy”.

Czy Polak i Węgier to nadal „dwa bratanki”, jakie szanse ma projekt Trójmorza i dlaczego Węgry nie chcą imigrantów? O naszych relacjach mówi dr Orsolya Zsuzsanna Kovacs – ambasador Węgier w Polsce w rozmowie z Piotrem Grzybowskim. Wywiad nosi tytuł „Boże, błogosław Węgrów!”.

W „Gościu Niedzielnym”:

- Historia domu Matki Bożej cudownie przeniesionego do Loreto.

- O początkach wspólnoty Taize.

- Historia złota wywiezionego z Polski w pierwszych dniach września 1939 r.