Jan Paweł II.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Nowa ewangelizacja potrzebuje prawdziwych świadków wiary. Ludzi zakorzenionych w krzyżu Chrystusa i gotowych dla niego ponosić ofiary. […] Trzeba, aby tak jak w przeszłości, krzyż był nadal obecny w naszym życiu jako wyraźny drogowskaz w działaniu i światło rozjaśniające nasze życie. Niech krzyż, który swoimi ramionami łączy niebo z ziemią i ludzi między sobą, rozrasta się na naszej ziemi w wielkie drzewo przynoszące owoce zbawienia. Niech rodzi nowych i odważnych głosicieli i wyznawców kochających Kościół i za niego odpowiedzialnych, prawdziwych heroldów wiary […].”

Siedlce, 10 czerwca 1999 r.

Z kalendarza:

Żaden inny przywódca nie spotkał się z tak wieloma ludźmi na całym świecie. W wielu miejscach - zwłaszcza w krajach katolickich - papieża witały ogromne tłumy. Prawdopodobnie największe zgromadzenie w całej historii ludzkości miało miejsce podczas mszy świętej odprawionej przez Jana Pawła II 15 stycznia 1995 w Manili, podczas wizyty na Filipinach.   Msza na zakończenie X Światowych Dni Młodzieży zgromadziła tam ponad 4 miliony wiernych,  którzy przybyli z ponad stu krajów. Celebrowało ją 25 kardynałów, pół tysiąca biskupów i setki kapłanów. Msza ta opóźniła się o przeszło godzinę, bo z powodu wielkiej liczby ludzi, zablokowane zostały trasy przejazdu i papież nie mógł dostać się na miejsce samochodem. Władze filipińskie  musiały posłać po niego helikopter.
   Za największe zgromadzenie w historii Polski uważana jest msza na krakowskich Błoniach podczas ostatniej wizyty papieża w ojczyźnie, w której uczestniczyło około 2,5 miliona wiernych. Jednak również wcześniejsze uroczystości z udziałem papieża przyciągały więcej uczestników, niż jakiekolwiek inne zgromadzenia w tysiącletniej historii Polski.

Myśl na dziś: Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie (Jan Paweł II)