Insygnia.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Szczególnym symbolem związku biskupa z Kościołem jest pierścień – znak zaślubin. […] Dlaczego papież i wszyscy biskupi noszą pierścienie? Dlatego, że są zaślubieni z Kościołem. […] Ja, nosząc ten pierścień, jestem zaślubiony z Kościołem […] Patrząc na niego, muszę stale zadawać sobie pytanie, czy jestem wierny, czy robię wszystko dla mojego Kościoła-Oblubienicy, dla wszystkich wiernych, dla wszystkich parafii, dla wszystkich starszych, chorych, młodzieży, rodzin i tych dopiero mających się narodzić.”

Jan Paweł II, Autobiografia

Z kalendarza:

Urzędowanie na Stolicy Piotrowej Ojciec Święty postanowił zawierzyć Maryi, co dobitnie wyraził w swoim herbie. Herb Jana Pawła II stanowił niemal replikę herbu, który Karol Wojtyła przyjął kiedyś jako biskup Krakowa: krzyż, a pod nim litera „M”, symbolizująca Maryję. Do tego dewiza skierowana do Matki Bożej: Totus Tuus (Cały Twój). Jedyną nowością w stosunku do herbu krakowskiego kardynała były skrzyżowane teraz w tle herbu symbole władzy papieskiej – klucze św. Piotra. Utrzymanie tego herbu było nie tylko symbolem szczególnej czci Ojca Świętego do Matki Bożej, ale również dowodem jego przywiązania do krakowskiego okresu swojej posługi duszpasterskiej.

M. Balon, Biografia

Myśl na dziś: Co jest Twoim drogowskazem utrzymującym Cię na właściwej ścieżce? Obrączka? A może krzyżyk na szyi?