Jan Paweł II.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Miłość do małżonki, która została matką i miłość do dzieci, są dla mężczyzny naturalną drogą do zrozumienia i urzeczywistnienia swego ojcostwa. Nade wszystko tam, gdzie warunki społeczne i kulturalne łatwo skłaniają ojca do pewnego uwolnienia się od zobowiązań wobec rodziny i do mniejszego udziału w wychowaniu dzieci, konieczne jest odzyskanie społecznego przekonania, że miejsce i zadanie ojca w rodzinie i dla rodziny mają wagę jedyną i niezastąpioną. […] Mężczyzna [...] powołany jest do zabezpieczenia równego rozwoju wszystkim członkom rodziny. Spełni to zadanie przez wielkoduszną odpowiedzialność za życie poczęte pod sercem matki, przez troskliwe pełnienie obowiązku wychowania, dzielonego ze współmałżonką, przez pracę, która nigdy nie rozbija rodziny, ale utwierdza ją w spójni i stałości, przez dawanie świadectwa dojrzałego życia chrześcijańskiego, które skutecznie wprowadza dzieci w żywe doświadczenie Chrystusa i Kościoła.”

Jan Paweł II, z adhortacji apostolskiej Familiaris consortio

Z kalendarza:

W nauczaniu Papieża na temat rodziny, mężczyzna to przede wszystkim mąż i ojciec, który realizuje się najpełniej w relacji do kobiety: żony i matki. Zakłada, że dojrzały mężczyzna, od samego początku zawarcia związku małżeńskiego,powinien być gotowy do podjęcia odpowiedzialnej roli męża i ojca rodziny […]. Nauczanie Jana Pawła II zakorzenione w Biblii oraz w najdawniejszej tradycji Kościoła, zdecydowanie broni jedności i nierozerwalności małżeńskiej. Jest także wyrazem troski o zapewnienie optymalnych warunków wychowania młodego pokolenia.

Myśl na dziś: Bierność i męskość wykluczają się wzajemnie, z zasady są sprzeczne. Aby być mężczyzną, trzeba nauczyć się żyć odważnie, podejmować ryzyko, iść do boju. (John Eldredge)