Oświęcim 7.06.79.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„To zwycięstwo przez wiarę i miłość odniósł człowiek w tym miejscu, które było zbudowane na zaprzeczeniu wiary - wiary w Boga i wiary w człowieka - i na radykalnym podeptaniu już nie tylko miłości, ale wszelkich oznak człowieczeństwa, ludzkości. W tym miejscu, które było zbudowane na nienawiści i na pogardzie człowieka w imię obłąkanej ideologii. W tym miejscu, które było zbudowane na okrucieństwie. Miejsce, do którego prowadzi wciąż jeszcze brama z szyderczym napisem "Arbeit macht frei" […].
   Oświęcim jest rozrachunkiem z sumieniem ludzkości poprzez te tablice, które świadczą o ofiarach jakie poniosły narody. Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści. ”

1979.06.07 Homilia na terenie byłego obozu koncentracyjnego Oświęcim - Brzezinka

Z kalendarza:

7 czerwca 1979 roku, w trakcie pierwszej swojej pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II odwiedził tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Był pierwszą głową Kościoła rzymskokatolickiego, która złożyła wizytę w tym największym w dziejach miejscu ludobójstwa. […] Ojciec Święty modlił się pod Ścianą Śmierci, następnie nawiedził celę, w której zginął św. Maksymilian Kolbe. Potem, także śmigłowcem, odleciał do Brzezinki, gdzie czekało na niego ponad milion wiernych, w tym 200 byłych więźniów obozów. Ołtarz, na którym odprawił Mszę św., był ustawiony na dawnej rampie obozowej. W swojej homilii podkreślił m.in. "Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież”.

Myśl na dziś: Czy czasami nienawiść nie odbiera Ci zdrowego rozsądku?