Konsekracja świątyni Bożego MIłosierdzia, Kraków 2002

Głos św. Jana Pawła II:

„Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. […] Dlatego dziś chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. […] Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. […] Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! […] Bądźcie świadkami miłosierdzia!”

17.08.2002, Kraków-Łagiewniki, Homilia podczas konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia

Z kalendarza:

Prawda o Bożym miłosierdziu kształtowała cały pontyfikat Jana Pawła II, będąc dla niego oparciem i źródłem nadziei. Nazywamy go przecież dziś apostołem Bożego miłosierdzia i papieżem miłosierdzia [...]. Druga niedziela wielkanocna decyzją Jana Pawła II 20 lat temu została ustanowiona w Kościele katolickim – Świętem Bożego Miłosierdzia.
 - Ojciec Święty wiedział, że świat, pogrążony w ciemnościach dwóch totalitaryzmów, potrzebuje przesłania nadziei i przypomnienia o miłosiernej miłości Boga, która jest ucieczką i oparciem dla zrozpaczonej, zagubionej ludzkości – powiedział kard. Dziwisz.

Myśl na dziś: Miłosierdzie – aktywna forma współczucia, wyrażająca się w konkretnym działaniu.