Jan Paweł II.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Nowy Katechizm zawiera zatem rzeczy nowe i stare [...], ponieważ wiara pozostaje zawsze ta sama, a zarazem jest źródłem wciąż nowego światła.
   Proszę zatem pasterzy Kościoła oraz wiernych, aby przyjęli ten Katechizm w duchu jedności i gorliwie nim się posługiwali, wypełniając zadanie głoszenia wiary i wzywając do życia zgodnego z Ewangelią. Katechizm zostaje im przekazany, by służył jako pewny i autentyczny punkt odniesienia w nauczaniu doktryny katolickiej. Zostaje także ofiarowany wszystkim wiernym, którzy pragną głębiej poznać niewyczerpane bogactwa zbawienia.”

Jan Paweł II, Konstytucja apostolska Fidei depositum, 1992

Z kalendarza:

Z dziedzictwa, jakie pozostawił Kościołowi Jan Paweł II z pewnością krokiem milowym była publikacja Katechizmu Kościoła Katolickiego 11 października 1992 roku. […] zawiera on oficjalną wykładnię doktryny wiary i zasad moralności. […] Bezpośrednią inspiracją do opracowania nowego Katechizmu był synod biskupów, który odbył się w 1985 roku […] Ta ogromna praca trwała 6 lat. Projekt katechizmu przesłano wszystkim episkopatom świata oraz instytucjom nauk kościelnych. Zgłoszono 24 tys. poprawek. Ostateczny kształt tekstu był więc owocem szerokiej współpracy różnych środowisk w Kościele.

Centrum myśli Jana Pawła II, Jan Paweł II – człowiek odwagi

Myśl na dziś: Sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książki. (przysłowie łacińskie)