Najświętszy Sakrament.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Kult, jakim otaczana jest Eucharystia poza Mszą Świętą ma nieocenioną wartość w życiu Kościoła. Jest on ściśle związany za sprawowaniem Ofiary Eucharystycznej. Obecność Chrystusa pod świętymi postaciami, które są zachowane po Mszy Świętej – obecność, która trwa, dopóki istnieją postaci chleba i wina – wywodzi się ze sprawowania Ofiary i służy Komunii sakramentalnej i duchowej. Jest więc zadaniem pasterzy Kościoła aby zachęcali do kultu eucharystycznego szczególnie podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. […] Jeżeli chrześcijaństwo ma się wyróżniać w naszych czasach przede wszystkim sztuką modlitwy, jak nie odczuwać odnowionej potrzeby dłuższego zatrzymania się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie pełnej miłości? Ileż to razy, moi drodzy Bracia i Siostry, przeżywałem to doświadczenie i otrzymałem dzięki niemu siłę, pociechę i wsparcie.”

Jan Paweł II, Instrukcja Redemptoris Sakramentum

Z kalendarza:

Wielu uczestników eucharystycznych spotkań z Janem Pawłem II w Polsce podkreśla również, że każda liturgia papieska stanowiła dla nich swego rodzaju jakby wspaniałą sumę, której przewodniczył papież w otoczeniu biskupów, z prezbiterami, diakonami oraz milionową często rzeszą wiernych. […] Papież Jan Paweł II [...] uważał, że każdy człowiek wierzący, cały Kościół, a nawet i świat, odczuwają dziś wielką potrzebę kultu eucharystycznego. Bardzo pochwalał i zachęcał też do kontynuowania w dalszym ciągu w Polsce praktyki pierwszych piątków miesiąca, procesji eucharystycznych, zwłaszcza w Boże Ciało. Podczas swoich pielgrzymek apostolskich do Polski pouczał także rodaków, aby spotkanie z Chrystusem nie było tylko rutynowym nabożeństwem, ale spotkaniem z osobowym i żywym Panem, obecnym w Najświętszym Sakramencie.

Myśl na dziś: Jedna dobrze przeżyta Komunia Święta zdolna jest zmienić nas w świętych i doskonałych. (św. Franciszek Salezy)