Chrzest Święty.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Chrzest jest powtórnym narodzeniem, narodzeniem z wysoka, nie mniej prawdziwym i realnym niż narodziny do życia ziemskiego. Przy Chrzcie, wedle słów św. Pawła, zostajemy zanurzeni z śmierci Chrystusa, aby w ten sposób otrzymać udział w jego zmartwychwstaniu. […] Kiedy patrzę wstecz, widzę jak droga mojego życia, poprzez środowisko, poprzez parafią, poprzez moją rodzinę, prowadzi mnie do jednego miejsca: do chrzcielnicy w wadowickim kościele parafialnym. Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do łaski Bożego synostwa i do wiary Odkupiciela mojego, do wspólnoty Jego Kościoła, w dniu 20 czerwca 1920 roku.”

Jan Paweł II, Autobiografia

Z kalendarza:

[…] podczas najważniejszej w całym roku liturgicznym nocy [Wielkiej Soboty - przyp. red.] zdarzały się zabawne historie. Prałat Ptasznik wspomina, jak któregoś razu jeden z chrzczonych przez Papieża mężczyzn rozbawił go do łez. Z tego przejęcia,zamiast pochylić głowę do polania wodą, wsadził ją do chrzcielnicy – opowiada Prałat. - Tak to rozbawiło Ojca Świętego, że musiał powstrzymywać śmiech, aż mu łzy popłynęły. A gazety na drugi dzień pisały, że tak się wzruszył, że aż płakał.

Abp M.Mokrzycki, B. Grysiak, Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II

Myśl na dziś: W dniu Chrztu Świętego stałeś się częścią świata Bożego i odtąd zawsze anieli w niebie we dnie i w nocy strzec będą ciebie.