Ze św. Matką Teresą.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„[…] trzeba koniecznie przywołać na myśl całą “geografię głodu”, która obejmuje wiele miejsc na ziemi. W tym momencie miliony naszych braci i sióstr cierpi głód, a wielu z nich z głodu umiera – zwłaszcza dzieci! W epoce niebywałego rozwoju techniki i nowoczesnej technologii dramat głodu jest wielkim wyzwaniem i oskarżeniem! […] Na każdym z nas ciąży cząstka odpowiedzialności za ten niesprawiedliwy stan. Każdy z nas jakoś o głód i biedę innych się ociera. Umiejmy dzielić się chlebem z tymi, którzy go nie mają lub mają go mniej od nas! Umiejmy otwierać nasze serca na potrzeby braci i sióstr, którzy cierpią z powodu nędzy i niedostatku! Czasem wstydzą się do tego przyznać, ukrywając swoją biedę. Trzeba ku nim dyskretnie wyciągnąć bratnią, pomocną dłoń.”

Wrocław, 1 czerwca 1997 r.

Z kalendarza:

Ubóstwo dotyczy zarówno osób materialnie biednych, jak i tych grup marginalizowanych czy wykluczonych. Jan Paweł II wprowadził do społecznej nauki Kościoła pojęcie „opcja na rzecz ubogich”, którą czasem też nazywał „miłością preferencyjną na rzecz ubogich”. […] Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych […] podkreślał ważną zasadę nauki społecznej Kościoła, czyli powszechne przeznaczenie dóbr. W skrócie chodzi o to, że bogactwa ziemi nie mogą być zawłaszczone tylko przed pewną grupę ludzi, gdyż są przeznaczone dla wszystkich. Dlatego ci, którzy wiele posiadają, mają obowiązek dzielenia się z innymi.

Centrum Myśli Jana Pawła II, Jan Paweł II. Człowiek odwagi

Myśl na dziś: Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. (Jan Paweł II)