Papież Jan Paweł II.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Obrona wolności religijnej […] jest wyraźnym ostrzeżeniem dla społeczności, które łamią prawa człowieka, wykorzystując religię do celów niemających z nią nic wspólnego. Z drugiej strony, właściwe ukazywanie wartości religijnych, zaspokaja aspiracje poszczególnych jednostek i grup, uszlachetnia je i prowadzi do doskonalszego spełnienia. Poszanowanie wolności religijnej we wszystkich jej postaciach należy więc uznać za najskuteczniejszy środek gwarantujący bezpieczeństwo i stabilność rodziny, ludów i narodów w XXI w.”

Pażdziernik, 2003 r.

Z kalendarza:

Definiował [...] podstawowe zasady określające miejsce Kościoła i religii w demokratycznym państwie, które w 1993 r. legły u podstaw Konkordatu między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. […] Polski konkordat był pierwszą umową państwa postkomunistycznego ze Stolicą Apostolską. Stał się więc wzorcem dla kolejnych umów tego typu w tej części Europy. Wolność – wedle Jana Pawła II – wiązać się winna z poszanowaniem ludzi o odmiennej wierze czy sposobie myślenia. Jego nauczanie i pielgrzymki obfitowały w akcenty ekumeniczne. […] A nawiązując do zbliżającego się roku 2000, życzył by “zastał nas jeśli nie zjednoczonymi całkowicie, to przynajmniej mniej podzielonymi”. Jan Paweł II konsekwentnie przypominał o godności i o prawach ludzi pracy oraz piętnował sytuacje, w których te prawa są gwałcone.

Myśl na dziś: Wolność przychodzi po spotkaniu drugiego wolnego człowieka. Kiedy niewolnik spotka człowieka wolnego albo go za tę jego wolność znienawidzi, albo sam staje się wolny. (ks. Józef Tischner)