Święty Jan Paweł II.jpg

Głos św. Jana Pawła II:

„Święci, którzy w każdej epoce historii ukazywali światu blask światłości Bożej, są widzialnymi świadkami tajemniczej świętości Kościoła. (…) To oni ukazują, czym jest Kościół w swej najgłębszej istocie, a jednocześnie chronią go przed miernością, kształtują od środka, pobudzają do tego, by był oblubienicą Chrystusa bez skazy i zmarszczki”

23 września 1986 r.

Z kalendarza:

Wszyscy byliśmy naocznymi świadkami świętości Jana Pawła II. Ogromne rzesze ludzi, spotykając Papieża Polaka, mówiły o nim „święty”. Działo się to już za jego życia. Jego świętość przejawiała się przede wszystkim w codzienności, w tym, jaki był, jak się modlił, w jaki sposób podchodził do innych ludzi, w jego słowach i czynach. Potwierdził to cały proces jego kanonizacji, podczas którego życiorys kandydatów jest prześwietlany niezwykle dokładnie, starannie i bezwzględnie. Na temat życia Papieża uzbierano tysiące stron dokumentacji i wypowiedzi świadków. Nie znaleziono niczego, co by obciążało Papieża.
   W czasie homilii wygłoszonej podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II (28.04.2014) kard. Angelo Comastri mówił, że życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa. Miał on odwagę otwarcie wyrażać wiarę w Jezusa w epoce „milczącej apostazji” człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał. Nieodżałowany Papież, którego Pan Bóg obdarzył wielorakimi darami ludzkimi i duchowymi, przeszedł próbę ogniową trudów apostolskich i choroby, coraz bardziej jawiąc się jako „skała wiary”.

Myśl na dziś: „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” (Robert Baden-Powell)