PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU    29 listopada 2020

1. Dzisiaj rozpoczynamy okres Adwentu, który przygotuje nas do uroczystości narodzenia pańskiego. Hasłem roku duszpasterskiego 2020/2021 są słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Niech to będzie dla nas szczególne zaproszenie i zachęta, abyśmy zgłębiali celebrowanie Eucharystii w naszej wspólnocie parafialnej. Ono przenosi się na celebrowanie obecności Pana Jezusa w naszych domowych Kościołach. Tak dajemy świadectwo swojej wiary kształtowanej przez wspólnotę miłości z Bogiem, który był, który jest i który przychodzi.

2. W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy na Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Nim. Każdego dnia zachęcam do uczestnictwa we Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W naszym kościele będą odprawiane o godzinie 17.00. Zapraszam wszystkich: dorosłych, młodzież, dzieci. Zgodnie z tradycją przynieśmy lampiony roratnie i świece, a na zakończenie każdej Mszy Świętej zapalmy światło od naszej roratki i zanieśmy je z błogosławieństwem do domów. Roraty dla dzieci: wtorek, czwartek, piątek.

3. Adwent to czas szczególnej pracy nad sobą. Zachęcamy do podjęcia osobistych wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem, relacjami. Szczególna okazją do tego będą rekolekcje adwentowe w dniach od 4 do 6 grudnia. Poprowadzi je dla nas ks. dr Karol Zegan z Kielc dyr. Duszpasterstwa Katechetycznego. Już teraz zaplanujmy ten czas. Zwróćmy uwagę szczególnie na dzień spowiedzi.

4. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek miesiąca. Pragniemy się modlić o nowe, święte i liczne powołania do służby Bożej. Ogarnijmy modlitwą wszystkich znanych nam kapłanów, siostry zakonne, zakonników i osoby konsekrowane, których świadectwo życia i miłości Boga i bliźniego jest dla nas pięknym znakiem. Do wspólnej modlitwy na wieczornej Mszy Świętej zapraszamy liturgiczną służbę ołtarza.

5. W piątek 4 grudnia przypadnie pierwszy piątek miesiąca. 4 grudnia to także dzień modlitw w intencji bezrobotnych. Za wstawiennictwem św. Barbary, patronki ludzi pracy, wspierajmy modlitwą wszystkich poszukujących pracy.

6. W przyszłą niedzielę będzie dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego. Ofiary na ten cel będą zbierane do puszek przed kościołem.

7. Od dziś można kupić świece Caritasu na stół wigilijny. Dochód zostanie przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Świeca, goszcząca na naszym wigilijnym stole, to pomoc dla konkretnego dziecka, któremu udzieliliśmy wsparcia finansowego poprzez tenże zakup.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

9. Podziękowania za pracę w ubiegłym tygodniu: Agnieszka Dziechciewicz, Barbara Kulik, Dorota Kurowska, Magdalena Palska, Halina Gliwińska, Lucjan Płaszewski. Bóg zapłać za ofiary składane przy opłatkach na potrzeby parafii. Nadmienię, że jest do wypłacenia ołtarz boczny, chodzi o własny wkład parafialny, gdy tymczasem pan Jacek Haberka podejmuje już starania, aby pozyskać dotację na następny. Ofiary na prace konserwatorskie ołtarza złożyli: Lidia i Ryszard Rosikoń, Monika i Rafał Pacia, Stanisława i Andrzej Tylcowie.

W tym tygodniu patronują nam:

30.11 – św. Andrzej Apostoł, brat Szymona Piotra, należał do najbliższego grona Pana Jezusa;
3.12 – św. Franciszek Ksawery (1506-1552_, prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;
4.12 – św. Barbara (III/IV wiek), dziewica i męczennica, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.