3 świece.jpg  Z dziecięcego pokoju dobiegały dźwięki sugerujące, że coś spadło. Kasia i Kamil spojrzeli po sobie zdumieni, jednak żadne z nich nie miało pomysłu, co to mogło być. Nie pozostawało zatem nic innego, jak wybrać się na miejsc i przeprowadzić śledztwo.

- Co to za hała… - zaczął Kamil, jednak po chwili dostrzegł odpowiedź na to pytanie.
   Obok szafy znajdowały się dwa dziecięce krzesełka. Na jednym z nich, postawionym obok mebla, stał Pawełek, patrząc z niewinną miną na rodziców. Drugie krzesełko leżało na ziemi, obok niego Małgosia, a wokół niej… instrumenty muzyczne, które rozsypały się z pudełka.
- Chciałam instrumenty i mi spadły – zaczęła się tłumaczyć dziewczynka, po czym jak gdyby nic wstała, wzięła do ręki flet i wykrzyknęła: - Robimy koncert!
- O! - przyklasnęła temu pomysłowi mama. - To nawet świetnie się składa, bo dziś w kalendarzu adwentowym mamy za zadanie nauczyć się jakiejś kolędy.
- Kolędy? Co to kolęda?
- Kolęda to taka specjalna pieśń, którą się śpiewa w okresie Bożego Narodzenia. Czeka nas prawie półtora miesiąca kolędowania! Autorem pierwszej kolędy był święty Franciszek z Asyżu, który zrobił też pierwszą na świecie szopkę.
- Taką z klocków Lego?
- Nie, kochanie, za jego czasów nie było takich klocków. Drewnianą zrobił. Ale za to były w niej prawdziwe zwierzęta!
- Kolęda – wrócił do tematu tata – to także taki czas, kiedy ksiądz z ministrantami chodzi od domu do domu, żeby ze wszystkimi porozmawiać i spytać, co u nich słychać i co im się podoba lub nie w Kościele. Pamiętasz? Najpierw przychodzą ministranci, śpiewamy z nimi kolędę i potem przychodzi ksiądz…
- A, to dlatego się mówi, że ksiądz chodzi po kolędzie? - podchwyciła.
- No, w sumie – roześmiał się tata. - To co gramy i śpiewamy, moje Nutki? Może najsłynniejszą na świecie kolędę?
   I zaśpiewali: „Cicha noc, święta noc…”

Uczymy się kolęd w: Barbara Garczyńska, Kalendarz adwentowy.

ZADANIE: Czas na naukę kolęd! Naucz się 3 zwrotek chociaż jednej kolędy. Pomogą Ci w tym nagrania: