SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 23 lipca 2023

1. W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy Papież Franciszek w 2021 roku ustanawiał Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, miał na myśli nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Chodzi przecież nie tylko o docenienie ich obecności w kościele podczas liturgii i na prywatnej modlitwie. Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnął podkreślić ich obecność i rolę także w rodzinach oraz lokalnych społecznościach.
2. Dzisiaj też zgodnie z zapowiedzią z racji przypadającego we wtorek liturgicznego wspomnienia Świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, po wszystkich Mszach Swiętych pobłogosławimy pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Dlatego proszę kierowców, aby zatrzymali się jeszcze chwilę przy zaparkowanych w pobliżu kościoła pojazdach na ten obrzęd błogosławieństwa.

3. We wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto Świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stad Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła.

4. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy Świętych Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych Świętych Małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodźmy. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków, tych żyjących oraz powołanych już do wieczności.

5. Natomiast w sobotę, 29 lipca, przypada liturgiczne - na mocy decyzji papieża Franciszka - wspólne wspomnienie Swiętych Marty, Marii i Lazarza.

6. Jak co roku w imieniu pielgrzymów z Oraw zwracam się z gorącą prośbą o przyjęcie na nocleg w najbliższy piątek tych pielgrzymów w godzinach popołudniowych. Za zrozumienie i każde ofiarowane dobro składam serdeczne Bóg zapłać.

7. Msze św. Prasa.

Ofiarę na prace konserwatorskie ambony złożyli:Agnieszka Kopeć-Bogucka z rodziną, Bożena Klis, Zdzisława Polak, Czesława i Stefan Jędrzejczyk, Irena Kulawik. Serdeczne Bóg zapłać. Ofiarowała kwiaty do świątyni Magdalena Palska a układały: Barbara Kulik i Halina Gliwińska. Bardzo dziękuję także za prace porządkowe przy kościele i plebanii: Izabeli Milka, Joannie, Dariuszowi i Michałowi Bożek, Krzysztofowi Żmudka i Grzegorzowi Hajduła a także Agnieszce i Lesławowi Świeboda. Bardzo a bardzo dziękuję.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

Poniedziałek, 24 lipca św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku (wspomnienie obowiązkowe).

Środa, 26 lipca - św. św. Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny (wspomnienie obowiązkowe). Sobota, 29 lipca - św. św. Marta, Maria i Łazarz, przyjaciele Pana Jezusa z Betanii (wspomnienie obowiązkowe).