DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
13 sierpnia 2023
1. Jeszcze tyle przeróżnych niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze społeczeństwo. Dlatego w tym wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Nade wszystko powierzajmy je opatrzności Bożej przez ręce naszej Niebieskiej Matki - Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.
2. A pozostających w domu proszę o modlitewne wsparcie tych wszystkich, który z rożnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego
sanktuarium.
3. We wtorek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby dzień 15 sierpnia był w tym roku obchodzony w kościele w Polsce, jako Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią w związku z dramatyczną sytuacją wywołaną skutkami powodzi w tym kraju. Na apel ks. abp Stanisława Gądeckiego po każdej mszy świętej będzie przeprowadzona zbiórka do puszek dla poszkodowanych skutkami powodzi w Słowenii.
4. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą" z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
5. Te intencje będą nam towarzyszyły również w najbliższą środę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. (.18,00..), na którą serdecznie zapraszam.
6. Trzeciego września to dla naszej wspólnoty parafialnej w tym roku Uroczystość Odpustowa ku czci Narodzenia NMP. Suma odpustowa o godz. 12.00 połączona z poświęceniem 2 ołtarzy i ambony przez ks. bp. Grzegorza Kaszaka. Serdecznie zapraszam na tę uroczystość tak gości jak i parafian.
7. W naszej parafii trwają zapisy na pielgrzymkę do Markowej na Uroczystości Beatyfikacyjne rodziny Umów, które odbędą się 10.09. 2023r. Koszt wyjazdu to około 100 zł - im więcej chętnych, tym koszt będzie niższy. Zapisy w zakrystii i u p. Magdaleny Palskiej do 15. 08. 2023r. Przy zapisie trzeba podać imię, nazwisko, PESEL, nr telefonu i wpłacić zaliczkę w kwocie 50 zł. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystym wyniesieniu na ołtarze Męczenników z Markowej.
8. Msze św. Prasa. Ofiary na prace konserwatorskie ambony: NN; Alina i Marian Marzec; Gabriela, Marcin, Krzysztof Guzik; Teresa i Michał Dróżdż. Serdeczne Bóg Zapłać.
Joanna Bożek wykonała kolejne prace związane z renowacją Drogi Krzyżowej. Dariuszowi Bożek, Agnieszce i Lesławowi Świeboda dziękuję za okazaną pomoc w pracach przy parafii. Przygotowali świątynię: Barbara Kulik, Grzegorz Hajduła i Halina Gliwińska.
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
Poniedziałek, 14 sierpnia - św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kaplan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia (wspomnienie obowiązkowe). Czwartek, 17 sierpnia - św. Jacek Odrowąż (1200-1257), prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).
Piątek, 18 sierpnia-bł. Sancja Szymkowiak (1910-1942), wielkopolska seraiitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało ^aniołem dobroci" (wspomnienie obowiązkowe).