Architekt wolności

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku.

Polacy po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej mogli decydować o swoim losie.

W Compiegne podpisano rozejm pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim.

Jednak obchody Święta Niepodległości zostały ustanowione 23 kwietnia 1937roku. W 1945roku zostało ponownie zniesione. Powróciło w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Niepodległość, to bycie niezależnym, suwerennym, nie będącym podporządkowanym nikomu, ani niczemu.

Jak Ty ją rozumiesz?

Jak rozumiesz słowa „Moja niepodległość?

Z pewnością nie jest to niepodległość tylko na polu społecznopolitycznym. W suwerennym państwie akceptuje się i szanuje innych. Żyjąc w wolnej Polsce, nie oznacza, że niepodległość dana jest nam raz na zawsze.

Bycie Polakiem, to bycie kimś szczególnym, ze względu na historyczne perypetie i doświadczenia.

Teraz, to my, ja i Ty musimy zadbać o naszą niepodległość, aby nasze dzieci mogły cieszyć się licznymi swobodami, mogły realizować swoje plany i marzenia.

Zastanów się, ile trzeba podarować drugiemu człowiekowi, abyśmy w końcu docenili patriotyzm naszych przodków, którzy ofiarowali swoje życie , zrezygnowali z wygodnego życia , z marzeń, abyśmy mogli cieszyć się wolnością słowa i ducha.

Szanując przeszłość, dajesz świadectwo prawdzie. Udział w rocznicowych obchodach Dnia Niepodległości, powinien być nie obowiązkiem a zaszczytem, że możemy utożsamiać się z ideą dobra z ideą godności i prawdy.

Święto Niepodległości w Parafii Chechło obchodzone jest zawsze z należytym szacunkiem i estymą. Dzięki staraniom Księdza Kanonika, uroczystość 11.11.2023r. przebiegała na bardzo wysokim poziomie.

Wspierali Go w tym przedsięwzięciu: Pani Katechetka , Zespół muzyczny Ad dei Gloriam, Grupa artystyczna oraz stała grupa szczególnie zaangażowanych Parafian.

Msza Święta 11.11.2023r. odbyła się w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z udziałem zaproszonych gości. Kazanie wygłoszone przez Księdza Kanonika, skłoniło obecnych do zadumy i refleksji nad polską historią.

Aby wskrzesić patriotycznego ducha wśród mieszkańców Chechła i okolic, przed Mszą Świętą tego dnia wystąpili artyści Polskiego Teatru Historii „Teatru Prowincja ” w hołdzie Janowi Pawłowi II ze sztuką „Santo Subito ’’.

Spektakl odbył się pod patronatem Wójta Gminy Klucze – Pana Norberta Bienia oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach.

Polska miała wielu architektów wolności.

Jednym z Nich był Święty Jan Paweł II.

Jan Paweł II – Polak, zmienił oblicze świata. Doceniały i doceniają Go miliony obywateli na świecie.

Życie Jana Pawła II a ponadczasowe wartości, to główny temat spektaklu. Dialog z tradycją uwidocznił się poprzez wyeksponowanie wizerunku moralno-etycznego i nietuzinkowego humoru Jana Pawła II:

- „Jak zdrowie Jego Świątobliwości ? ”

- „ Nie wiem, nie czytałem jeszcze dzisiejszej prasy.”

Kompilacja różnych cech charakteru i podkreślenie głębokiej wiary i zawierzenie Najświętszej Marii Pannie, to najważniejsze drogowskazy w sztuce – modlitwie „ Santo – Subito”.

Pojawiła się także „Barka ” w znaczeniu dosłownym i metaforycznym – dopłynęła do Nieba i ….. ciągle płynie do naszych sumień …. .

Wartość zaprezentowanej sztuki jest niezwykle cenny.

W obecnych czasach potrzeba „ Bożych zapaleńców ”, którzy koncentrują się na płaszczyźnie wiary, aby nie uległa degradacji, aby nie popłynęła tylko w kierunku pomnażania wartości materialnych.

Każdy z nas powołany jest do wykonywania różnych zadań na ziemi.

Jedni muszą zadbać o realistyczny wymiar życia aby inni mogli się poświęcić idei krzewienia wiary.

Nie ma ludzi lepszych ani gorszych, ale zdarzają się wyjątkowi, jak Jan Paweł II, którzy pomnażają wiarę, jednoczą ludzkie serca, wybaczają winy nawet swoim wrogom.

Powinniśmy ten fakt docenić, zwłaszcza w Narodowe Święto Niepodległości, aby słowo Polak zawsze było odbiciem człowieka wierzącego, szlachetnego, uczciwego, kochającego swój kraj i doceniającego wkład pracy wcześniejszych pokoleń, bo :

„ Na nich się jeszcze

Święty ogień żarzy.

I miłość ludzka

stoi tam na straży

I wy winniście im cześć.

Ze światem, który w ciemność już zachodzi……….[….]

Prawdziwa mądrość niechaj Was pogodzi …..

(fragmenty wiersza Adama Asnyka "Do Młodych"

Autor artykułu:  Pani Anna Hajduła