Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane przez przeglądarkę na dysku twardym użytkownika w celu ułatwienia poruszania się po witrynie oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Istnieje możliwość zablokowania zapisywania plików cookies poprzez odpowiednią konfigurację przeglądarki internetowej, jednak blokada ta może spowodować niepoprawne działanie niektórych funkcji w serwisie. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej na blokowanie zapisu cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.  Więcej o "cookies"
 

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

24 marca 2024r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą, radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały
 2. 2. Już po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Umów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazać miłość i szacunek.
 3. 3. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ze względu na wielkość dni Wielkiego Tygodnia tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
 4. 4. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.
 5. 5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Święte Triduum Paschalne,. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. (18:00).
 6. 6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60, roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.
 7. 7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Plan adoracji umieszczony jest w gablocie Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszej parafii w następujących godzinach; (8:30-Skałbania, 9:00 w kościele, o 10:00 w Hutkach -Kankach, i w kościele o 11:00 i 11:30).
 8. 8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa, Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcani do licznego udziału. Wigilia Paschalna - godz. 18:00. Na tę uroczystą liturgię przynosimy świece. Proszę pamiętać o osłonkach.
 9. 9. W Wielką środę po Mszy św. zbiórka Służby Liturgicznej. Proszę o obecność wszystkich

ministrantów.

 1. 10. Msze św. i program Triduum Paschalnego. Prasa. Podziękowanie za prace przy parafii; Zofia Porc, Wiesława Góral, Małgorzata Rosikoń, Barbara Kulik, Halina Gliwińska, Tadeusz Pruciak, Adrian Suski, Bożena i Mariusz Wieczorek. Serdeczne Bóg zapłać.
 2. 11. We wtorek od godz. 9:00 zapraszam do sprzątania Kościoła. Bardzo proszę o obecność tak mężczyzn jak i kobiet. Dobrze byłoby jeszcze posprzątać otoczenie kościoła przed procesją w dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Bardzo liczę na Waszą pomoc bo prac do wykonania jest wiele.

Bardzo dziękuję za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego jak również do świątecznego wystroju ołtarzy i zakup elementów do Grobu Bożego.

Wszystkim a zwłaszcza solenizantom Wielkiego Tygodnia życzę Bożego błogosławieństwa i obfitych darów Pana.

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego przeżywać będziemy Dzień Seminaryjny. Będziemy gościli ks. dr. Andrzeja Nackowskiego- rektora WSD oraz alumna.

Po świętach rozpoczynamy prace związane z malowaniem Kościoła – wciąż poszukujemy miejsca na nocleg dla pracowników. Może wiemy o kimś kto mógłby wynająć dom na kilka miesięcy- przypuszczalnie do listopada?

Również w tym roku planujemy wykonać nowy chodnik wokół Kościoła.

Ofiarę na te prace złożyli Elżbieta i Jerzy Pruciak. Bóg zapłać.