Nieopodal centrum Zakopanego, w dzielnicy Krzeptówki, tuż przy drodze do Kościeliska znajduje się wyjatkowe sanktuarium, które łączy w sobie osobę Jana Pawła II z misją z Fatimy.

Nowe sankturium powstało jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Papieża Jana Pawła II z zamachu.

krzeptówki1

Kult Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem sięga lat 50 tych. Już w 1951 roku zbudowanu tu kaplicę ku czci Maryi, która ukazywała się w Fatimie. To tutaj odbywały się specjalne nabożeństwa i głoszono nauki, w jaki sposób wypełniać prośby Maryi.

W 1961 roku biskup Fatimy przekazał kardynałowi Wyszyńskiemu figurę Matki Bożej z intencją, aby pielgrzymowała ona po Europie za żelazną kurtyną. Figura trafiła do Zakopanego i stąd pielgrzymowała po Polsce.

Gdy wieczorem, 13 maja 1981 roku do modlących się w kaplicy doszła wiadomość o zamachu na Ojca Świętego, modlitwy stały się tym gorliwsze. Czas modlitw za rannego Papieża zaowocował powstaniem idei budowy świątyni w dowód wdzięcznosci za uratowane życie. Idea znalazła swoje urzeczywistnienie i budowę rozpoczęto w 1987 roku.

Jan Paweł II wspominał w swoich słowach o czasie, gdy w serach powstawała idea świątyni jako woutm w ten sposób:

"Czcicie tu figurę Matki Bożej Fatimskiej... Wiem, że gromadziliście w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec, prosząc o zdrowie i siły dla mnie... Trudno o tym mówić bez wzruszenia".

Słowa Ojca Świętego wypowiedziane w czasie wizyty w Zakopanem zostały tutaj przyjęte jako testament i można odczuć, że są one tutaj żywe.

krzeptówki janpawełzakopnane sanktuarium m

Gdy Ojciec Święty odprawiał Mszę św. w tym kościele, "kiedy patrzył na tę świątynię, tak kunsztownie ozdobioną", podziwiał jej piękno, które "odpowiada pięknu Tatr i jest odblaskiem tego samego piękna, o którym mówią słowa Wincentego Pola wypisane na krzyżu w Dolinie Kościeliskiej: "I nic nad Boga".

krzeptówki2

Na terenie Sanktuarium można odwiedzić także pięknie usytuowany park, w którym umieszczono m.in. ołtarz papieski, wybudowany na czas pielgrzymki Ojca Świętgo w 1997 roku. Pielgrzymi schodzący ścieżką w dół wśród świerkowego lasu w stronę ołtarza papieskiego spotykają po drodze maryjne znaki duchowości Jana Pawła II: jego ukochane figury i obrazy maryjne.

Na stronie Sanktuarium można przeczytać więcej o historii powstania światyni, odbyć wirtualny spacer czy wysłuchać homilii Jana Pawła II: przejdź na stronę Sanktuarium na Krzeptówkach