"Jeśli pragniesz naprawić świat, zacznij od SIEBIE tam jest najwięcej do zrobienia."

ks. Jan Mazurek

Wielki Post stawia przed ludźmi zasadnicze pytanie czy czynie postępy w swojej wierności Chrystusowi? To również wezwanie do pokuty, oczyszczenia i przemiany życia, tj. wewnętrzne nawrócenie. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Chrześcijaństwo jak wiadomo nie jest drogą „wygodną” , nie wystarczy bywać w kościele i pozwalać by mijały lata. W naszym życiu, w życiu chrześcijanina, pierwsze nawrócenie – to jedyna bardzo ważna chwila, w której dostrzega się wyraźnie wszystko, o co prosi Chrystus. Jednak jeszcze ważniejsze i zapewne trudniejsze są kolejne nawrócenia. Aby ułatwić działania laski Bożej w kolejnych nawróceniach, trzeba zachować młodość duch, wzywać Boga, umieć słuchać, odkryć co jest nie tak, prosić o przebaczenie.

W Środę Popielcową rozpoczął się okres Wielkiego Postu. Jest to czas szczególny, czas przygotowania do Świąt Paschalnych, to także czas znaków i symboli o których będzie przypomina wystrój naszej świątyni.

Wielki Post, czyli okres Przygotowania Paschalnego, jest czasem wyjątkowego przygotowania, nie tylko do Świąt Paschalnych, ale przede wszystkim do Naszej Paschy, a więc do przejścia od „ starego” do „ nowego człowieka” , od tego co „ ziemskie” do tego co „ niebieskie” od tego co doczesne do tego co wieczne.

W wymiarze doczesnym człowiek został stworzony z „prochu ziemi”  i w proch się obróci, a w wymiarze wiecznym narodził się na nowo do życia w Sakramencie Chrztu Świętego. W naszym wystroju znajdującym się przed ołtarzem wymiar doczesny symbolizują  wazony z ziemią i popiołem, natomiast wymiar wieczny, wazony z wodą. Okresy liturgiczne ukazują kolory płócien: Czas Wielkiego Postu wskazuje kolor fioletowy, natomiast okres Wielkanocy kolor biały.