episkopat html m28574104

Komunikat na II Niedzielę Wielkiego Postu Ad Gentes, 16 marca 2014 r. Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami "Z misjonarzami głośmy Chrystusa"

Umiłowani w Chrystusie Panu,

Bracia i Siostry!

Drugą Niedzielę Wielkiego Postu przeżywamy w naszych parafiach i wspólnotach jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku, idąc za adhoitacją apostolską "Evangelii gaudium", chcemy odnowić świadomość, że wszyscy jesteśmy misjonarzami i każdy winien dzielić się swą wiarą. Należymy do Kościoła, który z natury swej jest misyjny. Fakt, że tylko jedna trzecia ze współcześnie żyjących ludzi zna Ewangelię, mobilizuje nas do jeszcze większej odpowiedzialności za misje. Trzeba, byśmy przeżywając radość wiary, stali się jej świadkami w naszych rodzinach, lokalnych społecznościach oraz w całym świecie. Do odpowiedzialności za misje przynagla nas papież Franciszek: „Jeśli coś ma wywoływać święte oburzenie, niepokoić i przyprawiać o wyrzuty sumienia, to niech będzie to fakt, że tylu naszych braci żyje pozbawionych siły, światła i pociechy z przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bez ogarniającej wspólnoty wiary, bez perspektywy sensu i życia” (Evangelii gaudium, nr 49).

Obecnie na krańcach świata posługuje 2015 misjonarek i misjonarzy z Polski. Są to

kapłani diecezjalni, bracia i kapłani przynależący do różnych zgromadzeń, siostry zakonne oraz osoby świeckie. Ich posługa nie jest łatwa, nie tylko ze względu na różnice kulturowe, bariery językowe czy klimat. Kraje misyjne to zazwyczaj kraje ubogie, zacofane gospodarczo i kulturowo. Misjonarze, podzielając trudne warunki życia, starają się poprzez dzieła miłosierdzia, projekty medyczne i edukacyjne ulżyć miejscowej ludności. Trudno wyobrazić sobie niektóre regiony Afiyki, Azji i Ameryki Południowej i Środkowej bez misjonarzy oraz ich miłosiernej miłości. Dzięki dobrodziejom misji w 2013 r. Komisja Episkopatu Polski oraz Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przekazały 3 365 000 złotych na pomoc medyczną, edukacyjną, ewangelizacyjną i charytatywną udzielaną przez misjonarzy oraz różne formy pomocy dla nich.

Razem z misjonarzami głośmy Chrystusa”. W jaki sposób? Módlmy się w intencji misji, misjonarek i misjonarzy. Ofiarujmy Bogu za nich dar cierpienia, umartwień wielkopostnych, trudów i ograniczeń życia codziennego. Wesprzyjmy dzisiaj hojnie działalność misyjną Kościoła poprzez ofiarę złożoną do puszek. Możemy wysłać SMS-a na numer 72032 (2,46 zł z VAT) lub przesłać ofiarę na konto Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, podane na plakatach i na stronie www.misje.pl.

Dzięki naszej modlitwie i ofiarności polscy misjonarze będą głosić Ewangelię, budować kościoły, kaplice, szkoły, ośrodki zdrowia oraz szpitale, formować katechistów, pomagać ubogim, karmić głodnych, leczyć chorych, podtrzymywać na duchu strapionych oraz pomagać dzieciom.

W imieniu naszych misjonarek i misjonarzy zapewniam o modlitwie za wszystkich Darczyńców i Przyjaciół misji i serdecznie dziękuję za to, że poprzez pomoc materialną i duchową razem z misjonarzami głosicie Chrystusa. Wszystkim z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

episkopat html 785bc705

+ Jerzy Mazur SVD Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji