Po ponad pięciu godzinach marszu, pierwsi pątnicy, w sobotę około godziny 4-tej nad ranem, dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. W tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wzięła udział rekordowa liczba czterystu pielgrzymów z Olkusza, w tym także młodzież z naszej parafii.

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczęła się od Mszy Świętej sprawowanej w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Przewodniczył jej ks. Michał Borda – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Sosnowieckiej Kurii oraz ks. Michał Gogól – pomysłodawca olkuskiej EDK. Przed wyruszeniem na modlitewny szlak, każdy z pątników musiał wybrać jedną z dwóch tras. Pierwsza prowadziła przez Żuradę, dalej kilkukilometrowym odcinkiem przez las, do Płok, gdzie znajduje się Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Dalej pielgrzymi podążali w kierunku Lgoty, Ostrężnicy i Nowej Góry, aby ostatecznie po przejściu 25-kilometrów dotrzeć do celu.  Druga trasa wiodła przez Osiek, Czubrowice i Paczółtowice.

Każdy z uczestników otrzymał specjalny pakiet pielgrzyma w którym znajdywały się rozważania opracowane przez księdza Michała Gogóla, specjalną odblaskową opaske oraz wskazówki, jak nie zabłądzić po drodze. Przy każdej z piętnastu stacji Drogi Krzyżowej pątnicy odczytywali fragment Pisma Świętego oraz krótką myśl Bł. Jana Pawła II.  Wędrowaniu towarzyszyła Modlitwa Różańcowa, odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz śpiew.

W Czernej na twarzach pątników było widać zmęczenie, ale i radość ze szczęśliwego dotarcia do celu. Dziękujemy młodzieży za podjęcie trudu i wspólną modlitwę.