W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII rozpoczyna się 70. Tydzień Miłosierdzia (27.04 - 03.05.2014). Jest on szczególnym czasem głoszenia, świadczenia i propagowania miłosierdzia.

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia obchodzony jest pod hasłem "Święty Jan Paweł II - Apostoł Miłosierdzia". To Jan Paweł II zawierzył świat miłosierdziu Bożemu i ustanowił święto Bożego miłosierdzia w niedzielę po Wielkanocy. Wciąż przypominał, że mamy obowiązek miłosierdzia wobec naszych braci, którzy potrzebują pomocy.

Tydzień Miłosierdzia, organizowany pod patronatem Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, służy ożywieniu refleksji nad istotą miłosierdzia chrześcijańskiego, stanowi okazję do formacji serc i sumień katolików w duchu Bożej miłości, ale przede wszystkim ma przypominać wszystkim wierzącym o obowiązku troski o ludzi ubogich i potrzebujących wsparcia. Celem Tygodnia Miłosierdzia jest budzenie wrażliwości na potrzeby chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych, pokrzywdzonych i osieroconych.

Tematami przewodnimi poszczególnych dni tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia będą uczynki miłosierdzia co do ciała. Caritas jak co roku przygotowała konspekty katechez dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz propozycje homilii i modlitw na poszczególne dni Tygodnia Miłosierdzia. Podczas Tygodnia Miłosierdzia parafie podejmują różne inicjatywy na rzecz potrzebujących, na przykład spotkania dla chorych, zbiórki i kwesty na rzecz potrzebujących.

Z inicjatywą obchodzenia Tygodnia Miłosierdzia wystąpił w 1937 r. ogólnopolski zjazd dyrektorów diecezjalnych Caritas. Tradycja została przerwana przez II wojnę światową, ale po jej zakończeniu, w 1945 r. wznowiono organizowanie Tygodnia Miłosierdzia. Do 2012 r. rozpoczynał się on na początku października.

Od roku 2013, decyzją Episkopatu Polski, Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna Niedziela Miłosierdzia Bożego. Ta zmiana wiąże wezwanie do miłosierdzia względem bliźnich z tajemnicą miłosierdzia Bożego. Kościół, będący - według słów Jana Pawła II - "szczególnym świadkiem miłosierdzia", stara się głosić prawdę o miłosierdziu Bożym, ale też nieść miłosierdzie każdemu, kto tego potrzebuje.