msza 3maja3 maja, w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji w 1791 roku, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle jak co roku odbyła się msza patriotyczna, odprawiona przez ks. dziekana Marka Szeląga, proboszcza parafii Chechło. We mszy uczestniczyli przedstawiciele samorządu Gminy Klucze: Wójt Gminy Kazimierz Ściążko, Przewodniczący Rady Gminy Józef Kaczmarczyk, Zastępca Wójta Ilona Szczęch oraz radni i sołtysi. Środowisko kombatanckie reprezentował Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kluczach, z prezesem oddziału Czesławem Grzanką. Reprezentowane były także szkoły z terenu gminy Klucze – we mszy uczestniczyli nauczyciele i uczniowie z pocztami sztandarowymi, a także dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Jarosława Kraszewska. Licznie uczestniczyli we mszy także mieszkańcy, przede wszystkim parafianie z Chechła.

Przed nabożeństwem zaprezentowano program artystyczny, poświęcony rocznicy 3 maja. Piękną oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił zespół muzyczny (smyczki, gitara, instrumenty klawiszowe), zespół wokalno-instrumentalny Ad Dei Gloriam oraz chór.
Uroczysta msza patriotyczna była okazją do wręczenia dyplomu ks. Markowi Szelągowi, przyznanemu przez Zarząd Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK w podziękowaniu za krzewienie patriotyzmu i pielęgnowanie pamięci o Armii Krajowej oraz za opiekę duchową i bardzo dobrą współpracę z oddziałem ŚZŻAK w Kluczach. Dyplom wręczyli ks. Szelągowi prezes ŚZŻAK w Kluczach por. Czesław Grzanka i Wójt Gminy Klucze Kazimierz Ściążko.
Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie tradycyjnie złożyli kwiaty na mogile żołnierzy Armii Krajowej, poległych w czerwcu 1944 roku podczas pacyfikacji Błojca k. Chechła.

msza 3maja

tekst i zdjęcie : Rafał Jaworski