Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane przez przeglądarkę na dysku twardym użytkownika w celu ułatwienia poruszania się po witrynie oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Istnieje możliwość zablokowania zapisywania plików cookies poprzez odpowiednią konfigurację przeglądarki internetowej, jednak blokada ta może spowodować niepoprawne działanie niektórych funkcji w serwisie. Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej na blokowanie zapisu cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.  Więcej o "cookies"
 

pastarchives

 

Około 1290 roku istniała parafia w Chechle, do której należały osady: Gołszowice (Golczowice), Kwaszniów (Kwaśniów), Chełm(Cieślin). Parafia sięga czasów Bolesława Śmiałego, a założyć ją miał Stanisław Szczepanowski. Są nawet ślady, że parafia istniała w latach 1242-66, bo odwiedzał ją bł. Prandoła z Białaczewa, herbu Odrowąż, biskup krakowski.

 

 

 

W 1308 r. biskup krakowski Jan Muskata zostaje oskarżony m.in. o to, że jego ludzie spustoszyli kościół w Hechle. Jak podaje kronikarz Długosz, w 1325 roku Chechło należało do dekanatu sławkowskiego

Długosz podaje również, że w 1440 roku w Chechle stał kościół parafialny, drewniany pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Obecny kościół parafialny jest murowany. Wybudowany został przez parafian. Jego budowę ukończono w 1895 roku. Budowę kościoła rozpoczął i prowadził ks. kanonik Wincenty Nowakowski. W roku 1910 kościół został konsekrowany przez biskupa Augusta Łosińskiego. 

 

Regestra Świętopietrza wymieniają plebana Piotra z parafii Chechel płacącego Rzymowi 10 grzywien, 14,5 skojców1). Wedle relacji Długosza (1440r.) istniała tu karczma, która płaciła plebanowi 3 grzywny i 2 dzbanki piwa Pileckiego, 1 kamień łoju. Pleban miał trzy pola i obszerne łąki, młyn, płacący plebanowi dwie grzywny czynszu. Do jego posiadłości należały także dwie sadzawki na rzece Kartorii (obecnie Centuria), w których miał ryby na swój użytek i co trzy lata mógł sprzedać za 15 grzywien. Miał też prawo łowić ryby w czterech rzekach: Kartorii, Przemszy, Białej i Chechelcu. Parafia była bogato uposażona. Należalo bowiem do niej 12 wsi: Grabowa, Błędów, Niegowonice, Kwaśniów, Cieślin, Biczowiek (Ryczówek), Ryczów, Rodaki, Hutki, Golczowice, Krzywopłoty, Kanki. Już na początku II poł. XV wieku funkcjonował tu folwark, Wizyta Kazimierskiego z 1595 r. świadczy, że kościół był drewniany, pokonsekrowany. Plebanem był Stefan a Siewior, kapłan. Wizyta wylicza liczne pola plebańskie w różnych miejscach będące, także dziesięciny z 11 wiosek. Miała parafia wikariat i szkołę. W 1802 r. nową parafię utworzyły Niegowonice, a w 1929r. odłączyły się Błędów i Cieślin, a w 1958r Rodaki.

 

źródło
Ks. Jan Wiśniewski "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w olkuskiem" Druk szkoły rzemiosł w Marjówce Opoczyńskiej 1933r.
Kroniki Długosza