Witamy na stronie parafii Chechło

Matka Chechelska

Chechło to niewielka miejscowość położona w Małopolsce tuż przy granicy z województwem śląskim, znana z osobliwości przyrodniczej jaką jest Pustynia Błędowska. Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od podmokłych łąk nazywanych kiedyś „chechłami”.

Parafia chechelska ma bardzo długą i bogatą historię. Już ok. 1280 roku obejmowała osiem wsi, a jej początki sięgają króla Bolesława Śmiałego.

Obecny budynek kościoła pochodzi z 1807 roku. Znajdujący się w barokowym ołtarzu głównym obraz przedstawia Najświętszą Maryję Pannę z Boskim Dzieciątkiem. Obraz nosi cechy wizerunku Matki Bożej Śnieżnej. Kult Matki Boźej w tym wizerunku ma bardzo długą tradycję.

Maryja jako ta, która zwyciężyła grzech, swoim wstawiennictwem przybliża nas do Bożego Miłosierdzia, pomaga nam przezwyciężać zło i dążyć do świętości. Błogosławiony Jan Paweł II zachęcał: “Zwracajcie się z ufnością do Maryi – Ucieczki Grzeszników (...)”.