Caritas w Chechle

Zespół Charytatywny w Chechle jest jedną z wielu organizacji społecznych, działających w naszej miejscowości.

Został on utworzony w sierpniu 2006r. z inicjatywy Proboszcza naszej parafii Ks. Kan. Marka Szeląga. Głównym zadaniem naszego Zespołu Caritas jest niesienie różnorakiej pomocy ludziom biednym, chorym, samotnym, uzależnionym, niezaradnym oraz rodzinom wielodzietnym.

Początki naszej działalności nie były łatwe: brak lokalu i chętnych do pracy charytatywnej, brak doświadczenia w tego typu pracy i z ludźmi potrzebującymi.

Dzięki poprzednim i obecnym władzom Urzędu Gminy Klucze mamy odpowiedni na naszą działalność lokal.

Z biegiem czasu uporaliśmy się z wieloma trudnościami, a z innymi musimy sobie radzić. Obecnie w naszym Zespole pracuje charytatywnie siedem osób, a na szczególną wdzięczność zasługuje pewien mieszkaniec Chechła, który od sześciu lat bezinteresownie przywozi żywność z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, dla naszych podopiecznych. W każdym roku, w ramach unijnego programu PEAD dostarczamy żywność 80 osobom.

Od 2007 roku do chwili obecnej rozdajemy wytypowanym osobom 35.587,8 kg żywności.

Oprócz tego podstawowego zadania, wykonaliśmy wiele innych prac:

- przez okres 4 lat prowadzony był charytatywnie dla młodzieży i dorosłych kurs języka angielskiego;

- w każdym roku rozdajemy dzieciom z niezamożnych rodzin paczki świąteczne;

- w każdym roku organizujemy zbiórki żywności i odzieży dla ubogich mieszkańców Chechła;

- organizujemy „Kiermasz za grosik”

- zebraliśmy i dostarczyliśmy powodzianom dużo odzieży, pościeli i środków czystości;

- służymy też naszym podopiecznym radą i pomocą w trudnych sytuacjach życiowych

Jako Zespół Charytatywny Caritas, pracujemy w myśl hasła: "Nie bądź obojętny na biedę, krzywdę i cierpienie ludzi na tej Ziemi.”

Przewodnicząca Zespołu Caritas: Helena Kulawik