logo-sdm

PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (1)
2 PAŹDZIERNIKA 2015

Diecezja Sosnowiecka jest już przygotowana do przyjęcia młodych w ramach Tygodnia w Diecezji. Poprzedzać on będzie Światowe Dni Młodzieży. Do tej pory chęć przeżycia kilku dni na terenie diecezji zgłosiły 3593 osoby. Przeważają Włosi, ale są też chętni do przyjazdu np. z Brunei czy Ghany.

Goście zza granicy przebywać będą w diecezji na ogół od 20 do 25 lipca (środa - poniedziałek) 2016 roku. Ponieważ na terenie diecezji znajduje się międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach, część dotrze drogą powietrzną. Pozostali przyjadą autokarami. - To olbrzymie przedsięwzięcie organizacyjne. Trzeba dla naszych gości zapewnić przyjęcie, parkingi, przewodników, wyżywienie i noclegi - wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski z komitetu organizacyjnego wydarzenia. Większość przybyszy zamieszka w parafiach u rodzin. To one, zgodnie z zasadą staropolskiej gościnności, przyjmą ich pod swój dach, częściowo zapewniając również posiłki.

Czwartek będzie dniem dekanalnym. Parafie już myślą, razem z samorządowcami, jak atrakcyjnie wypełnić pobyt młodych ludzi. Dekanat św. Barbary w Sosnowcu np. w porozumieniu z władzami chce zaprosić gości na główny stadion miejski czyli Stadion Ludowy. - Będzie Msza Święta, rozgrywki sportowe. Po nich wyruszymy, razem z młodzieżą polską, w Sosnowieckim Marszu Młodych do Parku Sieleckiego na… grilla. Wieczorem w ramach Festiwalu Narodów w auli Szkoły Muzycznej przedstawiciele poszczególnych krajów pokażą swoje tańce i piosenki - opowiada ks. Wojciechowski.

W połowie dekanatów diecezji odbywają się już, oprócz działań organizacyjnych, spotkania modlitewne i formacyjne. W listopadzie spotkają się po raz kolejny liderzy parafialni Światowych Dni Młodzieży, by podzielić się doświadczeniem przygotowań. Do parafii wkrótce trafią też kolejne plakaty i foldery informacyjne. - W ramach najbliższej wizyty kolędowej księża wręczą wszystkim rodzinom deklaracje przyjęcia młodzieży, która do nas przyjedzie - dodaje ks. Marek Bigaj, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Planowane są też kolejne spotkania przedstawicieli samorządów. W ramach pobytu w diecezji sosnowieckiej odbędzie się m.in. wspólny wyjazd młodzieży do Oświęcimia i na Jasną Górę, gdzie goście razem z Polakami poczują atmosferę pieszej pielgrzymki pod jasnogórski Szczyt. Przygotowywane jest też spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu.

Wśród grup, które już wyraziły zainteresowanie przybyciem do diecezji sosnowieckiej są m.in. mieszkańcy Argentyny, Australii Boliwii, Brunei, Czech (500 - osobowa pielgrzymka rowerowa), Ekwadoru, Francji, Ghany, Hiszpanii, Hong - Kongu, Indii, Malty, Puerto Rico, Rosji, Ukrainy, Salwadoru, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Kolejne grupy kontaktują się z Centrum ŚDM w Sosnowcu, gdzie zapadną też decyzje, do których parafii goście zostaną skierowani. Docelowo w diecezji sosnowieckiej przebywać będzie ok. 5 tys. młodzieży zza granicy. Centrum rozpoczęło też przygotowania do zorganizowania udziału młodych z diecezji w Światowych Dniach Młodzieży. Wszystkie informacje można znaleźć na specjalnej stronie internetowej

(www.smds.pl).
kjk