logo-sdmPRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (8)
20 listopada 2015

Światowe Dni Młodzieży coraz częściej pojawiają się w przekazach medialnych. Czasem od strony pozytywnej, np. jako największe spotkanie młodych na świecie, czasami od strony negatywnej, gdy mówi się np. o zagrożeniach terrorystycznych, jakie zaczynają dotykać nasz kontynent i nie tylko. Jednak to dla ludzi młodych ciałem i duchem na pewno nie będzie to stanowić przeszkody w dotarciu do Krakowa, a wcześniej również do diecezji sosnowieckiej. Będzie ich wielu, zatem czas na ŚDM w małej pigułce przygotowanej m.in. przez krajowe biuro tego wydarzenia. Za tydzień jej ciąg dalszy.

Czym są ŚDM?
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Kto jest ich autorem?
Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002).

ŚDM - Papież i Młodzi. Razem.
Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Dzięki posłudze Benedykta XVI Chrystus był ciągle głoszony i adorowany przez młodych całego świata, a Kościół mógł dostrzegać swoje młode i radosne oblicze tak bardzo potrzebne współczesnemu światu.

W lipcu 2013 r. (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie, w Polsce.

Trochę historii - spotkania "na próbę"
Dwa pierwsze spotkania (1984, 1985) zorganizowane z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia (1983-1984) i Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985) nie były jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży. To jednak one dały papieżowi impuls do podjęcia tej błogosławionej inicjatywy, która trwa do dnia dzisiejszego.

Ustanowienie ŚDM
Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

W sieci
Pora na wyjaśnienie skrótu adresu strony poświęconej Światowym Dniom Młodzieży w diecezji sosnowieckiej: SMDS. - To Strona Młodych Diecezji Sosnowieckiej - z uśmiechem tłumaczy ks. Szymon Wojciechowski. A ja dodam: młodych nie tylko ciałem, ale duchem. A tu data urodzenia jest sprawą naprawdę drugorzędną.

Zatem zapraszam jak najczęściej. Jak mawiano dawno temu w kabarecie Dudek: jeśli Wam się podoba, zajrzyjcie jeszcze raz, jeśli nie, zaproście znajomych…

kjk