logo sdm

PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (12)
20 grudnia 2015

Ambasadorzy ŚDM

Znani dziennikarze, aktorzy, muzycy, sportowcy, podróżnicy czy działacze społeczni będą popularyzować spotkanie młodych w Krakowie w lipcu 2016 roku oraz rozpowszechniać idee Światowych Dni Młodzieży.

- Ambasadorzy to ludzie, którzy swoją postawą nas zaintrygowali – a więc wiemy, że są to osoby, które inspirują młodych ludzi. Chcemy, aby pomogły nam zapraszać pielgrzymów do Krakowa i przez kolejne 8 miesięcy mówić o tej wielkiej idei Światowych Dni Młodzieży – powiedziała Katolickiej Agencji Informacyjnej Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM 2016. Dodała, że dzięki swoim dokonaniom zawodowym Ambasadorzy są również przykładem, że wiara chrześcijańska jest fundamentem dobrego i kreatywnego życia.

Ambasadorzy Światowych Dni Młodzieży to osoby wywodzące się z różnych środowisk. Wśród zaszczytnego grona znaleźli się m.in. aktorzy (Radosław Pazura czy Maciej Musiał), muzycy (Patrycja i Grzegorz Markowscy, Łukasz i Paweł Golcowie, Muniek Staszczyk czy Darek Malejonek), dziennikarze (Przemysław Babiarz i Brygida Grysiak-Ciesiołkiewicz), duchowni (bp Rafał Markowski, ks. Jan Kaczkowski), sportowcy (Jerzy Dudek czy Mateusz Ligocki) oraz podróżnicy (Marek Kamiński i Jan Mela).

- Moim zdaniem moc całej naszej grupy polega na różnorodności. Na tym, że nie jesteśmy ikonami religijności i świętości, bo generalnie ludzie nie są święci. Są wadliwi, bardzo często słabi, tak jak i my. Sądzę, że przez tą różnorodność wielu innych ludzi może odnaleźć się w historii któregoś z Ambasadorów i pomyśleć, że przecież też nadaje się dla Pana Boga. Myślę, że to w tym właśnie chodzi – powiedział o roli Ambasadora podróżnik Jasiek Mela.

- Przyjeżdżajcie na Światowe Dni Młodzieży w Polsce, bo właśnie tam będzie na Was szczególnie czekał Pan Bóg i będzie dotykać Was swoją miłością. Będą mocne przeżycia wspólnie z ludźmi z całego świata. Pokażmy wszystkim, że chrześcijaństwo to przede wszystkim wewnętrzna radość – w prostych słowach swoje zadanie jako Ambasadora wypełnił z kolei już tuż po gali muzyk Darek Malejonek.

Jak podkreśla kard. Stanisław Dziwisz najważniejsze w byciu Ambasadorem ŚDM 2016 jest godne reprezentowanie toczących się przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Chodzi o przekazywanie myśli, tego, na czym nam zależy. Aby do młodzieży skutecznie dojść z istotnymi treściami, bo przecież właśnie one zostaną w sercach i umysłach po zakończeniu tego wielkiego święta młodych” – ocenił.

Teledysk do hymnu

30 tysięcy ujęć i 11 miesięcy pracy – tak w skrócie można przedstawić historię powstawania teledysku do hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zdjęcia do klipu rozpoczęły się jesienią 2014 roku w studiu w Alwerni podczas nagrywania hymnu Światowych Dni Młodzieży.

W teledysku nie ma aktorów, jest prawdziwa matka z dzieckiem, prawdziwy artysta, który na żywo tworzy mural z Jezusem Miłosiernym, jest pan Artur, którego życie ułożyło się tak, że jest bezdomnym, są wokaliści, którzy włożyli swoją wrażliwość w to, by opowieść w teledysku była autentyczna, są także wolontariusze z międzynarodowej sekcji, którzy na co dzień pracują w Komitecie Światowych Dni Młodzieży.

- Chcieliśmy pokazać żywy Kościół, a nie jego zabytki. Mniej świętych z obrazków a więcej zwyczajnych ludzi, żyjących tu teraz, wprowadzających dobro. W historii, którą opowiadamy, jest autentyczność, której mogą szukać młodzi ludzie - mówi Marcin Jończyk ze Stacji7.pl, autor zdjęć i operator.

Zdjęcia kręcone były w różnych miejscach Polski: Ojcowskim Parku Krajobrazowym podczas nocy spadających gwiazd, w Tatrach, Łagiewnikach i w Brzegach, gdzie odbędzie się główne spotkanie z papieżem Franciszkiem, jak również na ulicach miast w tłumie spieszących się ludzi.

Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim „poruszenie” Ducha Świętego w sercach ludzi. To ruch różnych środowisk w jedną stronę dobra - Miłosierdzia Bożego. Taki szlachetny szczyt postawił przed młodymi Pan. Teledysk jest niczym innym jak opisem jak we wspólnym entuzjazmie młodzi różnych środowisk dają się porwać ku szczytnym wyzwaniom. Duch przezwycięża nasze ludzkie ograniczenia, lęki i kalkulacje. Miłosierdzie porywa na najpiękniejsze szczyt – zaznacza ks. Adam Paryszwka SDB, dyrektor Departamentu Komunikacji Światowych Dni Młodzieży, Kraków 2016.

Teledysk można m.in. obejrzeć na stronie www.smds.pl.

kjk