Przed Światowymi Dniami Młodzieży (13)
10 styczeń 2016

logo sdmJuż za nieco ponad sześć miesięcy młodzi z całego świata przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Na finalnych uroczystościach w Krakowie spodziewanych jest 2 - 2,5 mln. pielgrzymów. Ok. 300 do 500 tysięcy z nich spędzi wcześniej tydzień w polskich diecezjach - od 20 do 25 lipca. Każda polska rodzina ma szansę ich gościć, wystarczy zgłosić się do własnej parafii.

Światowe Dni Młodzieży to wielkie święto dla nas wszystkich. Do naszego kraju przyjadą rzesze młodych pielgrzymów, którzy szukają czegoś więcej i pragną spędzić w Polsce, w Krakowie - czas szczególnej łaski. Jako gospodarze będziemy mieć okazję, by poznać i posłuchać tego, jak wierzą i czym żyją młodzi z całego świata. Będzie to także wyjątkowa okazja, która może się nieprędko powtórzyć, aby podzielić się z ludźmi z innych stron świata polską tradycją, kulturą i słowiańską serdecznością.

Pamiętajmy jednak, że nasi młodzi przyjaciele przybywają do nas po to, by spotkać Chrystusa, Ojca Świętego i swoich rówieśników. Będziemy się wspólnie modlić, słuchać, dzielić świadectwem wiary; każdy z nas ma szansę zaczerpnąć z tego spotkania nowe siły i nowego ducha! Młodzi przybywają jako pielgrzymi - przyjmijmy ich, jak zachęca św. Piotr (1P 4,9) w duchu gościnności. Niech błogosławieństwo Boże zstąpi na nasze domy i nasze rodziny!

Dni w Diecezjach służą między innymi poznawaniu historii, kultury oraz codziennego życia wspólnoty Kościoła lokalnego. Jest to bezcenny czas wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń, zawierania cennych przyjaźni.

Pielgrzymi zamieszkają u rodzin, które zapewnią gościom nocleg, wyżywienie i transport na miejsca spotkań. Zorganizują im też czas wolny, przeznaczony na integrację. Czego potrzebuje pielgrzym? Około 3-4 metrów kwadratowych podłogi, dostępu do łazienki oraz gościnności ze strony właścicieli mieszkania. Jako gospodarze nie musimy zapewniać swoim gościom łóżka i pościeli – będą mieć ze sobą karimatę i śpiwory.

Brak znajomości języka obcego także nie powinien stanowić przeszkody w zaproszeniu młodych do swojego domu. Dla pielgrzymów oraz gospodarzy będą opracowane specjalne słowniczki oraz aplikacje, które ułatwią komunikację. Już teraz można przetestować aplikację, dostępną w wersji beta (na razie na system Android). Zapewnienie posiłków nie jest koniecznością, lecz przygotowanie śniadania z pewnością będzie miłym gestem.

Otwierając swoje domy podczas ŚDM będziemy mogli przyjrzeć się wierze młodych ze świata i poznać ich codzienność. Przyjeżdżający do Polski pielgrzymi również spodziewają się wymiany doświadczeń.

– Jako duszpasterze chcielibyśmy pokazać młodym jak żyje na co dzień rodzina w Polsce, rodzina wierzących ludzi. Więc oczekujemy szczególnie na przyjęcie naszej młodzieży w rodzinach – tłumaczy Elena Timokhina z Surgutu (zachodnia Syberia), obecna na Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM.

Aby przyjąć pielgrzymów, stając się współgospodarzem Światowych Dni Młodzieży, należy wypełnić i złożyć deklarację w swojej parafii. Formularz znajdziesz na stronie internetowej lub w parafii, będzie także rozprowadzany podczas wizyty duszpasterskiej - kolędy. Parafialny Komitet Organizacyjny ŚDM zapewni pielgrzymom m.in. transport, ubezpieczenie, organizację czasu wolnego oraz pomoc w tłumaczeniach.

Osoby chcące przyjąć pielgrzymów na nocleg mogą pobrać stosowną deklarację, wypełnić ją oraz przekazać Komitetowi Parafialnemu, działającemu przy kościele parafialnym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W deklaracji istnieje możliwość wskazania preferowanej płci oraz narodowości (grupy językowej) pielgrzymów, których rodzina pragnie przyjąć. Dane dotyczące preferowanej płci pielgrzymów zostaną prawdopodobnie uwzględnione, natomiast dane dotyczące narodowości mają charakter informacyjny i mogą nie zostać wykorzystane w trakcie przydziału pielgrzymów do rodzin. Pragniemy zaznaczyć, że zasada niekwaterowania osób tej samej płci razem nie dotyczy małżeństw oraz szczególnych przypadków, w których gospodarze dysponują kilkoma pokojami.

kjk