Głębia przeżyć duchowych, solidarna ludzka praca, źródło sił duchowych -tak by można streścić wydarzenia, które przeżywaliśmy we wrześniu b.r.

8 września 2012 roku przybył do naszej wspólnoty pasterz diecezji sosnowieckiej Ekscelencja Ks. Biskup Piotr Skucha. Słowa, które do nas skierował, były jasnym drogowskazem na drodze do świętości, balsamem dla naszych, często doświadczonych codziennymi trudnościami życia serc. Ekscelencja Ksiądz Biskup dokonał kanonicznej wizytacji naszej parafii. Podkreślił piękno świątyni i wielką, wszechstronną pracę Księdza Proboszcza Kanonika Marka Szeląga.

Dzień przybycia Księdza Biskupa miał poczwórny wymiar. Przeżywaliśmy bowiem 100-lecie konsekracji kościoła, wizytację kanoniczną jak również sakrament bierzmowania, którego Ksiądz Biskup udzielił młodzieży z naszej wspólnoty parafialnej. Te wszystkie wydarzenia przeżywaliśmy w uroczystość odpustową naszej parafii, święto Narodzenia NMP.

Oprawę słowno muzyczną uroczystej liturgii stanowił chór parafialny pod kierunkiem Pani Doroty Lisowskiej, grupa młodzieżowa pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Kocjan, zespół Ad Dei Gloriam. Całością kierował Ksiądz Proboszcz Marek Szeląg. Oprawę słowną stanowili: Zbigniew Dziechciewicz, Ewa Filipowska, Bożena Kliś, Marta Żak, Karolina Strzałka, Katarzyna Majka, Józef Kaczmarczyk, Justyna Białaś.

Dzięki Księdzu Kanonikowi Markowi Szelągowi, mieliśmy możliwość przygotować nasze wnętrze do przeżywania tych niezwykłych dni poprzez zasłuchanie się w piękne pieśni wykonane przez chór parafialny z Raciborza. Ponadto mogliśmy wziąć udział w koncercie Ave Maria – słuchając najpiękniejszych arii. W programie usłyszeliśmy m.in. utwory Bacha czy Schuberta wykonane przez zespół Marek Dumicz Ensamble w składzie:

Marek Dumicz- skrzypce

Marta Rychlik - skrzypce

Krzysztof Woźniczko - altówka

Łukasz Laxy – wiolonczela.

Ponadto gościnnie wystąpili:

Andrzej Kalarus - kontrabas (jeden z najlepszych polskich kontrabasistów wywodzący się z Chechła)

Małgorzata Kocjan – sopran

Zagłębienie w takty i słowa pięknej muzyki dawały niewątpliwie szansę wzniesienia się ponad codzienność i zbliżenia się do Boga.

Wszyscy, którzy pragnęli oczyścić swoje sumienie przed parafialnymi uroczystościami, mieli taką możliwość, korzystając z sakramentu pokuty i pojednania.

10

Trzeba nam również wiedzieć, że przeżycie wizyty Pasterza naszej diecezji poprzedzone było dokładnym sprawozdaniem i kontrolą pracy duszpasterskiej, w tym również katechetycznej, finansowej i gospodarczej, którą przeprowadzili na terenie parafii Diecezjalni Wizytatorzy.

W ciągu ostatnich sześciu lat, dzięki ogromnym staraniom Księdza Proboszcza i ofiarności wiernej grupy parafian zostało wykonanych wiele prac konserwacyjno - modernizacyjnych:

- Pokryto blachą tytanowo-cynkową dach świątyni wraz z wieżą i sygnaturką

- Dokonano konserwacji organów

- Zakupiono troje drzwi do świątyni

- Wymieniono okna, w których zostały zamontowane witraże

- Została wzmocniona więźba dachowa

- Wykonano nowy ołtarz wraz z amboną i miejscem przewodniczenia

- Dokonano kapitalnego remontu zabytkowych organów z 1903 roku

- Odrestaurowano dzwonnicę ( nowy dach)

- Pokryto gontem dwie baszty

- Został odremontowany mur wokół kościoła

- Na cmentarzu wybudowano ołtarz, co daje możliwość sprawowania Eucharystii

- Skomputeryzowano parafialny cmentarz oraz powstała internetowa strona Parafii

Ponadto świątynia wzbogaciła się o:

- Projektor (rzutnik) ledowy

- Nowy wystrój Prezbiterium: sedilla dla przewodniczącego liturgii, kapłanów i służby liturgicznej.

Zakończono także budowę budynku nowej plebanii i stworzono możliwość jej zamieszkania.

Ogrom pracy, piękne wnętrze świątyni, uporządkowane otoczenie a przede wszystkim głęboka modlitwa, dla wielu stały się być może czasem ponownego zbliżenia do Boga. Głębokie przeżycia minionego miesiąca z pewnością pokazały, że wysiłek dla wspólnego dobra daje wspaniałe efekty.

Magdalena Palska

Więcej zdjęć z tego wydarzenia: w naszej galerii