1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14. w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z niech na spotkanie z nami czeka Zbawiciel - Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.

2. We wtorek, 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora - Módl się i pracuj! - to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem. Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek. Zapraszam też na świąteczną Eucharystię o godz. (...), podczas której przez wstawiennictwo św. Benedykta będziemy prosili Boża Opatrzność o wszelkie potrzebne łaski.

3. Przyszła niedziela 16 lipca, przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi - karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.

4. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry karmel przypomina nam o jeszcze  innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi Karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO PO POŻARZE KATEDRY W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

Umiłowani Diecezjanie!

Z wielkim bólem przyjąłem informację o pożarze wieży XIII-wiecznej katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki Bogu i ofiarnej, wielogodzinnej akcji zastępów strażaków udało się uratować konstrukcję wieży, a przede wszystkim świątynię. Straty są jednak ogromne. Teraz przyszedł czas na solidarną pomoc wszystkich ludzi dobrej woli.

My dobrze znamy ból wywołany nieszczęściem, jakim jest pożar. Matka kościołów naszej diecezji, katedra pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu doświadczyła niszczycielskiej siły ognia 29 października 2014r. Zachowujemy we wdzięcznej modlitewnej pamięci Kościoły lokalne z kraju i zagranicy, instytucje publiczne, firmy, a także osoby prywatne, które w tej dramatycznej chwili przyszły nam z natychmiastową pomocą. Jeszcze raz w tym miejscu chciałbym wszystkim Dobroczyńcom naszej katedry za okazaną solidarność z cierpiącym Kościołem sosnowieckim podziękować. Także dzięki tej pomocy cudownie szybko udało nam się wydźwignąć naszą katedrę ze zniszczeń.

Mając na uwadze powyższe, tym bardziej nie możemy pozostać obojętni na dramat, który dotknął Diecezję Zielonogórsko-Gorzowską. Chcemy możliwie jak najszybciej przyjść z pomocą naszym siostrom i braciom z zachodu Polski. Dlatego proszę Was kochani o dar serca w postaci pieniężnej pomocy na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim. W tym celu proszę wszystkich księży proboszczów i administratorów parafii Diecezji Sosnowieckiej o zorganizowanie w niedzielę 16 lipca 2017r po wszystkich Mszach Świętych zbiórki do puszek. Zebrane ofiary przekażemy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Ufam, że wieża katedry w Gorzowie Wielkopolskim, która podobnie jak nasza katedra w Sosnowcu została wzniesiona ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, odzyska równie szybko swój blask i będzie głosiła przez kolejne wieki chwałę Królowej Nieba.

Wasz Biskup

+Grzegorz