1. Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym. Natomiast w najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950r. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

2. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. (8,11,16...). Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja - Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia - tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

3. W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, sw. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

4. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wiwlowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkim, którzy tak gościnnie przyjmowali pielgrzymów składam staropolskie Bóg zapłać.

5. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać "Cud nad Wisłą" z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają - doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

6. Jeszcze raz zachęcam do uczestniczenia w koncercie organowo-wokalnym ku czci Matki Bożej Wniebowziętej. Wtorek godz. 18.00.

7. Zapowiedzi: Piaseczki Tomasz i Halkiewicz Sylwia par.św. Andrzej zap. I

8. Odkąd rozpoczęliśmy prace porządkujące otoczenie plebanii i kościoła w maju, wykształtowała się grupa osób, która systematycznie w każdą sobotę przychodzi, aby zmieniać oblicze parafii. Jak zapewne zauważyliśmy są to te same osoby, dlatego też pragnę zaprosić w najbliższą sobotę po mszy św. mężczyzn, choć nie tylko na takie parafialne ognisko, aby przedyskutować, porozmawiać o parafii na przyszłość. Zamierzeń z odnową parafii jest wiele, a każde ręce są potrzebne i dobre sugestie są szczególnie ważne. A zatem wszystkich, którzy chcą się włączyć odpowiedzialnie w te poczynania, zapraszam w najbliższą sobotę, by nikt nie czuł sie wyłączony z troski o parafię. Już od jutra stawiane jest rusztowanie do prac konserwatorskich przy elewacji kościoła.