Relacje z wydarzeń

Mieszkańcy naszej parafii i okolicznych miejscowości świętowali rocznicę odzyskania niepodległości, biorąc udział w uroczystej Mszy świętej w naszym kościele. Po zakończeniu Najświętszej Eucharystii odbył się spektakl muzyczny noszący tytuł: „W imię Wolności” w wykonaniu artystów Polskiego Teatru Historii.

Ksiądz Kanonik Marek Szeląg w pięknym, okolicznościowym kazaniu przypomniał ważne dla Polski i naszej niepodległości wydarzenia historyczne, cytując teksty Polaków, którzy swoim twórczym i bohaterskim życiem w obronie świata wartości, przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju. Ksiądz proboszcz nakreślił, jak dzisiaj, w XXI wieku, powinien przejawiać się prawdziwy patriotyzm.

Z kolei spektakl pt. „W imię Wolności”, w którym uczestniczyliśmy zgłębiał dewizę życiową wielu Polaków, jaką są: Bóg, Honor i Ojczyzna. Aktorzy Polskiego Teatru Historii, przypominając między innymi takie postacie jak brat Albert Chmielowski, Maksymilian Maria Kolbe, Ks. Jerzy Popiełuszko, Kard Stefan Wyszyński, czy Jan Paweł II, uzmysłowili nam, jak wielką cenę poniosło wielu Polaków, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Głębia przekazywanych treści, piękne pieśni patriotyczne i wspólna modlitwa pomogły nam we właściwym uczczeniu 103 rocznicy odzyskania niepodległości.

Artyści w swoim przekazie nie zapomnieli o tym, co dla wielu z nas jest najbliższe; zadaniach małżonków i rodziców względem najmłodszego pokolenia- ukazywania właściwej hierarchii wartości, nauki historii i patriotyzmu przejawiającego się poprzez pilną naukę, uczciwą pracę, piękną mowę ojczystą czy dbałość     o środowisko naturalne.

MP

2 maja obchodziliśmy święto NMP Królowej Polski. Z tej okazji na uroczystą Mszę Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny oraz Samorządu Gminy Klucze przez księdza Marka Szeląga, przyjechali do naszej parafii przedstawiciele władz gminnych, z panem wójtem Norbertem Bieniem na czele. Celebracja rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym.

W pięknym, mistrzowsko zaprezentowanym słowie, ks. Proboszcz ukazał postać Maryi, jako naszej Opiekunki i Matki, nie omieszkał też wspomnieć wydarzeń 3 maja 1791 roku, kiedy została uchwalona w Polsce Konstytucja.

Anielsko zabrzmiały pieśni w wykonaniu wspaniałej sopranistki Agnieszki Zabrzeskiej z akompaniamentem skrzypka Jana Kućmierczyka oraz pani organistki. Zarówno pani Agnieszka, jak i pan Jan nie pierwszy raz gościli w naszych skromnych progach, upiększając Liturgię. Ci wspaniali muzycy mają wyjątkowy dar budowania atmosfery modlitwy, wyciszenia oraz spotkania z Bogiem.

W ten nietypowy czas pandemii Msza Święta, chociaż przeżywana w mniejszym gronie, była nie tylko momentem łączności z Bogiem, ale też chwilą refleksji i zadumy nad losem Polski przeszłym i obecnym, rolą Maryi w dziejach naszego narodu oraz osobistym życiu każdego z nas.

Słowo Boże, muzyka, kwiaty, dekoracje oraz obecność zaproszonych gości – wszystko to sprawiło, że ta Liturgia nie była jedną z wielu, w jakich przyszło nam wziąć udział. Przemieniła się w przeżycie wyjątkowe i wzruszające, wypełnione Duchem samego Boga.

I.Ś.

Niewiarygodne rzeczy dzieją się w naszej parafii!!! Bo kto to widział, żeby człowiek pogrążony w czasie Mszy Świętej w nabożnej modlitwie nagle zobaczył w kościele diabła! I to najprawdziwszego, żywego! I nie pomógł szybki rachunek sumienia. Diabeł nie zniknął, a nawet pojawił się drugi! A za nim cała gromada pastuszków, którzy przytargali ze sobą sery, kożuchy, a nawet owce! Pewnym krokiem między pobożnych ludzi wszedł Herod niecnota ze swoimi diabelskimi kompanami. Wśród tłumu pokazała się Maryja z Józefem i aniołki. To naprawdę niesłychane! Kogóż to można spotkać w kościele w taki spokojny, zwykły dzień!

11 listopada, w I rocznicę wprowadzenia do naszej świątyni relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, mogliśmy obejrzeć spektakl muzyczny zaprezentowany przez grupę aktorską Polski Teatr Historii pt: Popiełuszko - apostoł Odwagi.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a jednocześnie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, stało się w tym roku dniem wyjątkowym. Mimo chłodu, którym przywitał nas poranek, serca rozgrzane były modlitwą, słowem i muzyką.

Gościem w naszej parafii była wspaniała sopranistka Agnieszka Zabrzeska, która rozpoczęła uroczystość minirecitalem, w którym znalazły się utwory „Ave Maria” różnych mistrzów, m.in. Gomeza, Saint-Saensa, Cacciniego, Lorenca. To była wyjątkowa uczta dla ducha, ale również godne uczczenie Najświętszej Maryi Panny. Pozdrowienie anielskie wybrzmiało wielokrotnie w wezwaniu wielbiącym Maryję, a jednocześnie w najpiękniejszych w historii świata słowach skierowanych do kobiety: Zdrowaś, piękna, łaski pełna Maryjo, Bóg jest z Tobą!

Ave Maria jest niewątpliwie najczęściej, najchętniej i najliczniej opracowywanym tekstem religijnym poza częściami stałymi Mszy Świętej. Modlitwa ta stała się inspiracją dla wielu artystów na przestrzeni wieków.

Na uroczystą Liturgię o godzinie 11.00, celebrowaną przez ks. kanonika Marka Szeląga, przybyło wiele znamienitych osób, w tym przedstawiciele lokalnych władz, środowiska, szkoły i różnych instytucji. Oczywiście nie zabrakło również parafian. W czasie Mszy Świętej śpiewał i grał zespół „Ad Dei Gloriam” oraz chór parafialny. Solowe pieśni wykonała również Agnieszka Zabrzeska. Podniosłe kazanie, o patriotycznym wydźwięku wygłosił ks. Marek Szeląg.

To była przepiękna Liturgia, wypełniona wspólną modlitwą oraz przekonaniem, że nikt nie ochroni lepiej naszej Ojczyzny niż Maryja – jej Królowa i Matka.

I.Ś.