Informacja dla mieszkańców
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
- Szczegóły
- Kategoria: Informacja dla mieszkańców
W najbliższą niedzielę, 10 listopada, będziemy obchodzili po raz V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Wychodząc ze świątyń ofiarami złożonymi do puszek możemy wesprzeć chrześcijan w Nigerii. Apelujemy także o modlitewne wsparcie dla naszych braci w Chrystusie.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest dniem szczególnej modlitwy za wszystkich chrześcijan prześladowanych na całym świecie. Obchodzony jest co roku w drugą niedzielę listopada. Jest on niezwykle ważny, ponieważ co roku około 170 tys. chrześcijan oddaje życie za wiarę, a 200 mln jest brutalnie prześladowanych. Ponad to 350 mln bezustannie jest poddawanym różnym formom dyskryminacji. Naszą modlitwą i ofiarami chcemy wesprzeć cierpiących za wiarę wyznawców Chrystusa oraz misjonarzy pracujących w różnych zakątkach świata.
W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na sytuację chrześcijan w Nigerii. Dlaczego właśnie ten kraj?
• Pierwsze próby Ewangelizacji Nigerii sięgają XV w. Pierwsza katolicka misja została założona przez misjonarzy francuskich na południu kraju w Lagosie w 1868 roku.
• Nigeria liczy blisko 160 mln ludności. Chrześcijanie stanowią 45,5% społeczeństwa (katolicy - 13,3% czyli ponad 21 mln), Muzułmanie - 45%.
• Nigeria posiada 16 seminariów duchownych (ok. 4 tys. alumnów), około 4 tys. katolickich szkół, które są otwarte dla wszystkich, bez względu na religię.
• Konstytucja Nigerii uznaje wolność religijną, w tym prawo do manifestowania i głoszenia swojej wiary oraz do zmiany wyznania bądź przekonań religijnych; § 10 (1): „Rząd federalny lub stanowy nie uznaje żadnej religii za państwową
• Większość chrześcijan zamieszkuje południową część kraju, a na północy przewagę stanowią muzułmanie. W 12 stanach na północy kraju muzułmanie wprowadzili prawo szariatu, obowiązujące cały stan, a w kolejnych 4 stanach tylko częściowo.
• Muzułmańska sekta Boko Haram od 2010 roku nieprzerwanie dokonuje brutalnych ataków na chrześcijan.
• Pomimo dużych złóż ropy naftowej Nigeryjczycy w wielu rejonach żyją na granicy biedy, a na terenach wydobywczych, z powodu braku studni głębinowych, 70% ludności jest skazana na picie wody zanieczyszczonej.
• 80% dochodu z wydobycia ropy naftowej trafia do zaledwie 15% społeczeństwa, gdyż w Nigerii panuje olbrzymi korupcja.
• 32% społeczeństwa to analfabeci.
zródło: www.diecezja.sosnowiec.pl
ZAPROSZENIE NA SPOTKANIA MŁODYCH DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ
- Szczegóły
- Kategoria: Informacja dla mieszkańców
Umiłowani Diecezjanie! Droga Młodzieży!
Mamy jeszcze żywo w pamięci wielkie święto wiary, jakimi były Światowe Dni Młodych w Rio de Janeiro w lipcu tego roku. Ojciec Swięty Franciszek zachęcał młodzież zgromadzoną ze wszystkich stron świata, by „dodawali wiary do swojego życia", by nie bali się dzielić świadectwem swojej wiary. Przypomniał, że jako uczniowie Chrystusa jesteśmy posłani, by głosić Ewangelię wszędzie tam, gdzie będziemy: w miejscach nauki, pracy i spotkań z rówieśnikami.
Czytaj więcej: ZAPROSZENIE NA SPOTKANIA MŁODYCH DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ