PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ma ona charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny.

Dziś kończą się rozpoczęte w Środę Popielcową kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, ale czas pokuty Kościoła trwa nadal. Przypomnijmy sobie w tym miejscu przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:

• Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwiania siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;

• W Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;

• Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia;

• Dla słusznej przyczyny ksiądz proboszcz może dyspensować od obowiązku zachowania pokuty lub wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, albo dokonać zmiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne. Trzeba się jednak zwrócić do niego w tej sprawie osobiście, telefonicznie lub przez Internet. Władze kościelne nie zwykły udzielać dyspensy na Środę Popielcową i Wielki Piątek.

1. Za tydzień, w drugą niedzielę Wielkiego Postu przypada Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy. Tego dnia będziemy zbierać do puszek ofiary na ogólnopolski Fundusz Misyjny.

2. Msze Św. Prasa. Podziękowania

3. Zbiórka – pomoc choremu dziecku.

1. Serdecznym podziękowaniem pragnę objąć wszystkich, którzy mają swój udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu peregrynacji Krzyża i ikony.

Bóg zapłać, p. Joannie Bożek – ofiarowała ikonę, siostrze Darii i Barbarze Kulik – za cały tydzień prac, p. Ewie Marek – za przygotowanie potraw do kuchni.

Wielkie dzięki Zespołowi wokalno – instrumentalnemu, który poświęcił wiele godzin na przygotowanie pieśni, p. Tomaszowi Zalewskiemu – za nagłośnienie, chórowi wraz z p. Dorotą Lisowską. Służbie Liturgicznej – lektorom i ministrantom. P. Łucji Krawczyk
i Małgorzacie Binek – za prowadzenie Różańca. Pocztom sztandarowym – Straży, Górników, Szkoły, Paniom z Koła Gospodyń, biorącym udział w procesji. P. Ewie Jarno-Sadowskiej – za wystrój świątyni, państwu Annie i Grzegorzowi Hajduła, Karolinie Wypasek, Aleksandrze Majewskiej – za przygotowanie pięknych tekstów - powitanie i podziękowanie.

Przygotowali Świątynię: Dróżdż Teresa, Pacia Monika, Mrówka Władysława, Sierka Maria, Gliwińska Halina, Leśniak Zofia, Góral Wiesława, Czapla Danuta, Guzik Sławomir, Wesołowski Eugeniusz, Guzik Roman.

W pracach przy otoczeniu Kościoła: Zygmunt Stanisław, Binek Zygmunt, Majewski Józef, Jaworski Robert, Kula Karol, Nowak Andrzej, Janda Krzysztof, Płaszewski Lucjan, Żmudka Krzysztof, Myszor Zbigniew. Paniom katechetkom: Magdalenie Nowak i Magdalenie Palskiej. Dzieciom oraz młodzieży, panu Józefowi Kaczmarczykowi oraz wszystkim uczestnikom tej uroczystości za obecność i modlitwę. Wychowawcą: p. Annie Wójcik – Kochańskiej oraz p. Bożenie Kliś. p. Arturowi Szygulskiemu i Urszuli Gołąb, Mariuszowi Wieczorek.